6.4 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportCinci medalii pentru șahiștii de la CSM

Cinci medalii pentru șahiștii de la CSM

Șahiștii de la CSM Craiova au obținut cinci medalii la Campionatul Național de șah practic, dezlegări și rapid, desfășurat recent la Căciulata. Ioana Stanciu a concurat la categoria de vârstă 18 ani și a câștigat două medalii, aur la șah practic și bronz la șah rapid. După aceste rezultate, șahista din Bănie a obținut calificarea la Campionatul Mondial (juniori și copii) care se va desfășura în Halkidiki (Grecia). Tot în perioada următoare, sportiva craioveană va participa la o altă competiție de anvergură, Campionatul Mondial Şcolar din Thailanda. Revenind la Campionatul Național de la Căciulata, celelalte trei medalii pentru CSM Craiova au fost de bronz, fiind obținute de Raluca Angheluță (categoria 16 ani) la șah dezlegări, Cristian Stoian (12 ani) la șah rapid și Andreea Cârlig (18 ani) la șah rapid. Sportivii medaliați sunt pregătiţi de antrenorii Adrian Georgescu şi Iulian Marcu.