16.4 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportFotbal - CSU II Craiova a zdrobit-o pe Danubius Bechet (galerie foto)

Fotbal – CSU II Craiova a zdrobit-o pe Danubius Bechet (galerie foto)

Andrei Sin (stânga) l-a învins de trei ori pe portarul Cătălin Tabacu (foto: Alexandru Vîrtosu)

Echipa a doua a CS Universitatea Craiova s-a impus clar, scor 7-1, în partida disputată vineri după amiază, pe terenul „Zoltan Crişan” din incinta Complexului Sportiv „Ion Oblemenco”, în compania formaţiei Danubius Bechet, din cadrul primei etape a play-off-ului a Ligii a IV-a Dolj.

Oaspeţii au început bine meciul, au presat şi au reuşit să deschidă scorul prin Ilie Corcoveanu, care a profitat de o bâlbâială în defensiva „satelitului” şi a împins mingea de la trei metri (’4, 0-1). Golul nu a făcut altceva decât să-i mobilizeze pe jucătorii Craiovei, care au evoluat în echipamentul de rezervă. Egalitatea a fost restabilită de Căpăţână, după ce a îndeplinit o simplă formalitate de la doi metri la un balon venit de pe stânga de la Dinu (’6, 1-1). După câteva minute de acalmie au apărut şi nervii. În minutul 18, Iulian Socoteanu l-a faultat din spate, din postura de ultim apărător pe Căpăţână, iar arbitrul central, Cătălin Marius Andrei, a indicat punctul cu var şi i-a arătat cartonaşul roşu fundaşului din Bechet. Penaltiul a fost transformat cu precizie de Andrei Sin (’19, 2-1), iar misiunea gazdelor avea să devină facilă.

Până la pauză CS Universersitatea II Craiova a mai punctat de trei ori, ratând cel puţin tot atâtea ocazii clare. Sin a făcut 3-1 după un lob de la 12 metri (’29, 3-1), apoi l-a învins pe portarul Tabacu plasând o minge cu boltă la colţul lung, după o centrare a lui Luică (’41, 4-1), iar Costin Curelea, revenit după o accidentare, a marcat cu un şut la colţul lung, de la zece metri (’43, 5-1).

Tabacu a apărat un penalti

La reluare, lucrurile au decurs cam la fel, chiar dacă antrenorii CSU, Nicolae Zamfir şi Marian Calafeteanu, i-au retras pe bancă pe Curelea şi Căpăţână, în locul lor intrând juniorii Dan Buzărnescu şi Alex Popescu. Nervii au fost întinşi la maximum în minutul 68, când Luică a fost faultat în careu de Răzvan Ivan, iar „centralul” Andrei a indicat penalti. Ivan nu a fost de acord cu decizia arbitrului, a încercat să-l intimideze şi s-a ales cu un cartonaş roşu, lăsând-o pe Danubius Bechet în nouă oameni. Portarul Cătălin Tabacu a apărat lovitura de pedeapsă executată „telefonat” de mijlocaşul Adrian Cârstea, însă meciul nu era deloc jucat. Până la urmă s-a făcut 6-1, Dan Buzărnescu l-a executat pe portarul Bechetului cu un şut de la 12 metri la colţul lung (’76), iar Alex Dinu a închis tabela cu un şut cu mult efect, de pe partea dreaptă, la colţul lung, făcând inutil plonjonul lui Tabacu (’87, 7-1).

CSU II Craiova: Straton – Marcu, Ciocoteală, Avrămia (’62, Cojocaru), Luică – Cârstea, Gârbiţă – Căpăţână (’46, Al. Popescu), Dinu, Sin (’62, Georgescu) – Curelea (’46, Buzărnescu). Antrenor: Nicolae Zamfir.

Danubius Bechet: Tabacu – R. Ivan, G. Şerban, I. Socoteanu, Ad. Balaci (’56, Stănăşel) – Corcoveanu (’50, Chiliman), Puchiu, D. Duca (’62, E. Preduţ), Relea – Stănculescu, Gae. Antrenor: Viorel Şişoe.

Cartonaşe galbene: Corcoveanu, Puchiu.

Cartonaşe roşii: Socoteanu ’18, R. Ivan ’68.

Au arbitrat: Cătălin Marius Andrei – Costinel Pompiliu Barbu, Claudiu Răzvan Tudor.

Observatori: Eduard Constantinescu, Cristian Săndoi.

Iată tabloul complet cu rezultate înregistrate vineri în Liga a IV-a:

Play-off: CS Universitatea II Craiova – Danubius Bechet 7-1, Viitorul Cârcea – Progresul Segarcea 6-2, Dunărea Calafat – Dunărea Bistreţ 2-0.

Clasament: 1. CSU II Craiova 24 de puncte (golaveraj 39-12), 2. Viitorul Cârcea 20 (27-26), 3. Dunărea Calafat 18 (22-16), 4. Dunărea Bistreţ 12 (16-20), 5. Progresul Segarcea 11 (18-23), Danubius Bechet 10 (13-38).

Play-out: Recolta Ostroveni – Vânătorul Desa 4-1, Ştiinţa Malu Mare – Victoria Celaru 3-0.

Clasament: 1. Recolta Ostroveni 19 (25-16), 2. Unirea Leamna 19 (19-8), 3. Ştiinţa Malu Mare 13 (22-19), 4. Victoria Celaru 9 (18-23), 5. Vânătorul Desa 4 (16-34).