21.7 C
Știri de ultima orăSportAtletism: Oltenii s-au remarcat la Campionatul Naţional de semimaraton de la Craiova (galerie foto)

În cursa feminină au luat startul 25 de alergătoare (foto: Lucian Anghel)

Campionatul Naţional de semimaraton, desfăşurat astăzi la Craiova, a adunat la start aproape 80 de sportivi, legitimaţi la 27 de cluburi din ţară.

Concurenţii au alergat pe traseul Sala Polivalentă – Parcul Tineretului, dus-întors, iar oltenii au fost printre remarcaţi, reuşind să cucerească 15 medalii.

Atleţii de la CS Pandurii Târgu Jiu au obţinut opt medalii, dintre care una de aur, două de argint şi cinci de bronz.

Cele două cluburi craiovene participante au obţinut medalii doar la feminin.

Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu” a cucerit cinci medalii (trei de aur, una de argint, una de bronz), în timp ce Clubul Sportiv Municipal a obţinut două medalii de bronz, la echipe.

Câştigătorii curselor la general au fost seniorii Nicolae Soare (Ştiinţa Bacău, 1:05, 11) şi Paula Todoran (CSM Zalău, 1:16,40).

Competiţia atletică naţională a fost în organizată de Federaţia Română de Atletism şi CSM Craiova, în colaborare cu LPS „Petrache Trişcu”, CSU Craiova, DJST Dolj, Primăria Craiova, Sala Polivalentă din Craiova, Clubul Sportiv Olimpic Craiova, AJA Dolj.

Rezultatele complete şi mai multe amănunte veţi găsi în Gazeta de Sud de luni.