13.1 C
Știri de ultima orăSportMiami Open: Gavrilova a învins-o pe Sharapova în 2 seturi

Miami Open: Gavrilova a învins-o pe Sharapova în 2 seturi

Rusoaica Daria Gavrilova, locul 97 WTA, a reuşit azi noapte o învingă în numai două seturi, scor 7-6 (7-4) şi 6-3, pe numărul doi mondial, compatrioata sa Maria Sharapova, la turneul Miami Open. Meciul a durat o oră şi 50 de minute.

Sportiva aflată pe locul 97 în clasamentul WTA şi care a ajuns pe tabloul principal de la Miami datorită unui wild-card oferit de organizatori, a început excelent partida cu Sharapova, distanţându-se rapid la un incredibil 5-3.

„Masha” şi-a revenit, a câştigat trei game-uri consecutive, însă a pierdut lupta din ţie-break.
Setul secund a fost şi mai dezechilibrat. Gavrilova s-a distanţat la 3-0 şi 4-1, Sharapova a reuşit breakul şi s-a apropiat la 4-3, însă a cedat apoi complet şi a pierdut întâlnirea.

Rusoaica i-a pus probleme şi Simonei Halep, în turul II de la Indian Wells, însă atunci românca a reuşit se impună în trei seturi.