5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportAtletico şi Monaco s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Atletico şi Monaco s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

Jucătorii lui Atletico s-au bucurat intens după epuizarea loviturilor de la 11 metri (foto: uefa.com)

Formaţi spaniolă Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins, ieri seară, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 după lovituri de departajare, formaţia germană Bayer Leverkusen, în optimile competiţiei. La finalul celor 120 de minute de joc, trupa lui Diego Simeone a condus cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Mario Suarez (’27). În meciul tur, Bayer Leverkusen s-a impus, pe teren propriu, cu scorul de 1-0.

La loviturile de departajare, pentru Atletico Madrid au marcat Griezmann, Suarez şi Torres, în timp ce Raul Garcia şi Koke au ratat. Pentru Bayer Leverkusen au marcat Rolfes şi Castro, iar Calhanoglu, Omer Toprak şi Kiessling au ratat.

Atletico Madrid: Moya (’23, Oblak) – Juanfran, Miranda, Gimenez, Gamez – Cani (’46, Raul Garcia), Koke, M. Suarez, Arda Turan – Mandzukici (’83, Torres), Griezmann. Antrenor: Diego Simeone.

Bayer Leverkusen: Leno – Hilbert, Omer Toprak, Spahici, Wendell – Castro, L. Bender (‘104, Papadopoulos) – Bellarabi, Calhanoglu, Heung-Min Son (’77, Rolfes) – Drmici (’69, Kiessling). Antrenor: Roger Schmidt.

Cartonaşe galbene: Gimenez ’30, Gamez ’72, M. Suarez ’75, Torres ‘110 / Spahici ’26, Omer Toprak ’65, Calhanoglu ’77, Wendell ’89. KIessling ‘102, Papadopoulos ‘113.

A arbitrat: Nicola Rizzoli.

„Tunarii” n-au avut suficiente „ghiulele”

În celălalt meci al serii, AS Monaco a fost învinsă în Franţa de Arsenal Londra, scor 0-2, dar s-a calificat în sferturi graţie golurilor mai multe marcate în deplasare, în tur scorul fiind 3-1 pentru formaţia din Hexagon. Ieri, golurile învingătorilor au fost marcate de Giroud (’36) şi Ramsey (’79).

Monaco (în alb-roşu), echipa-surpriză a Ligii Campionilor

AS Monaco: Subasici – Fabinho, Abdennour, Wallace, Kurzawa – Kondogbia, Toulalan – Dirar (’86, Elderson), Moutinho, Martial (’59, Ferreira-Carrasco) – Berbatov (’70, Bernardo Silva). Antrenor: Leonardo Jardim.

Arsenal: Ospina – Bellerin, Mertesacker, Koscielny, Monreal (’83, Gibbs) – Coquelin (’63, Ramsey), Cazorla – A. Sanchez, Ozil, Welbeck (’72, Walcott) – Giroud. Antrenor: Arsene Wenger.

Cartonaşe galbene: Kondogbia ’52 / A. Sanchez ’42.

A arbitrat: Svein Oddvar Moen.