16.7 C
Știri de ultima orăSportSimona Halep, desemnată jucătoarea de tenis a lunii februarie

Simona Halep, desemnată jucătoarea de tenis a lunii februarie

Simona Halep a fost desemnată jucătoarea de tenis a lunii februarie, în urma unui sondaj făcut pe site-ul oficial al WTA.
Câştigătoare a ultimei ediţii a turneului Premier 5 de la Dubai, Halep a obţinut 73 la sută din voturi.
De asemenea, potrivit rezultatelor sondajulul, românca a avut și cea mai bună lovitură a lunii februarie.
Un punct câştigat de Simona Help în meciul cu sportiva cehă Daniel Hantuchova, în cadrul turneului de la Dubai, a fost votat de 47 la sută dintre fani.
La 21 februarie, Simona Halep, locul 3 WTA, a câştigat al zecelea trofeu din carieră, al doilea de categorie Premier 5, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-6 (4), pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova în finala turneului de la Dubai.