24.5 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Alb-albaștrii s-au descurcat și pe sintetic

Fotbal – Alb-albaștrii s-au descurcat și pe sintetic

Herghelegiu a restabilit egalitatea la Slatina (foto: Alexandru Vîrtosu)

CS Universitatea Craiova a câștigat amicalul disputat astăzi, pe terenul sintetic din incinta bazei sportive „1 Mai” din Slatina, scor 2-1, în compania divizionarei secunde FC Olt. Gazdele au deschis scorul prin Curtuiuș (58), iar alb-albaștrii au replicat prin Andrei Herghelegiu (79) și Alexandru Băluță (89). De menționat că slătinenii au mai avut o bară în minutul 28, prin Ignea.

CSU Craiova, repriza 1: Brac – Dumitraș, Kay, Izvoranu, Briceag – Marcu, Georgescu, Cârstea, Varga – Sin, Ivan.
CSU Craiova, repriza 2: Bălgrădean – Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu – Băluţă, Mateiu, Madson, Târnăcop – Ivan, Herghelegiu. Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârțu.
FC Olt Slatina, repriza 1: Nuno Claro – Anghelina, Fasie, Gligor, Covalschi – Ignea, V. Gheorghe, Bardu, Capatana – Leucuta, Verdes.
FC Olt Slatina, repriza 2: Mogoșanu – Bogdanovici, Gherghe, Morariu, Giurcă – Rogoveanu, Rezeanu, Blănaru, Mihaiu – Ștefan, Curtuiuș. Antrenor: Dan Oprescu.

„Ne-a interesat în primul rând să ne facem antrenamentul, să ne obişnuim cu suprafaţa de joc sintetică pe care vom evolua la Chiajna, cu Viitorul“, a declarat directorul tehnic al CS Universitatea Craiova, Sorin Cârțu, pentru site-ul oficial.

Pe aceeaşi lungime de undă a fost şi goalkeeper-ul Cristi Bălgrădean: „Nu am mai jucat de mult timp pe sintetic şi acest amical a fost binevenit. Am căutat să ne putem în practică jocul şi ne dorim ca şi la Chiajna să obţinem un rezultat pozitiv. Se anunţă un meci greu, mai ales că ne va lipsi căpitanul Pablo Brandan, dar sunt sigur că va fi suplinit cu succes“.
CS Universitatea Craiova urmează să o întâlnească duminică, de la ora 18.00 (Digi Sport), la Chiajna, pe FC Viitorul, într-o partidă contând pentru etapa a 20-a din Liga I, iar FC Olt Slatina va primi vizita celor de la CSM Vâlcea, derbiul Olteniei din runda a 18-a a Ligii a II-a, seria 2, fiind programat sâmbătă, de la ora 11.00.