După Trentino, vine Steaua

10945619_798105803571011_6136644951570057020_n

Echipa masculină de volei SCM-U Craiova s-a oprit în sferturile de finală ale Cupei CEV, dar se poate lăuda că a câştigat un set în disputa cu formaţia italiană Trentino, în partida retur de joi seară, din Italia. Trentino, triplă câştigătoare a Ligii Campionilor, s-a impus cu scorul de 3-1 (25-15, 25-16, 20-25, 25-15), după 90 de minute de joc. Formaţia italiană câştigase şi partida tur din Bănie, cu 3-0 (27-25, 25-22, 25-19).

Delegația craioveană s-a întors vineri acasă, iar jucătorii se pregătesc acum pentru următorul meci, cu Steaua București, programat duminică, de la ora 17.30, pe teren propriu, în cadrul etapei a 13-a din Divizia A1. Formația bucureșteană este codașa campionatului, având doar o victorie, și se preconizează o victorie a oltenilor, necesară, pentru a se menține în „coasta“ ocupantei locului trei, Dinamo București. Totodată, Nicu Ghionea și coechipierii săi trebuie să fie atenți, deoarece în etapa trecută steliștii au reușit să ia două seturi formației de pe locul doi, ACSVM Zalău.

Echipa feminină de volei SCM-U Craiova va avea parte de un adversar dificil în etapa a 13-a din Divizia A1. Elevele lui Alex Cosma vor juca sâmbătă pe terenul formației de pe locul patru, Dinamo București, de la ora 13.30.