11.4 C
Știri de ultima orăSportCSU îl arată pe Tudor cu degetul, Steaua - în semifinale

CSU îl arată pe Tudor cu degetul, Steaua – în semifinale

Bawab (la minge) şi colegii săi nu au reuşit să treacă de Steaua în sferturile Cupei

Atmosferă de vis ieri seară pe legendarul „Ion Oblemenco”, publicul craiovean umplând tribunele pentru a o susţine pe CS Universitatea Craiova în tentativa sa de a o elimina pe Steaua Bucureşti în sferturile Cupei României.

Andrei Păunescu şi Gică Craioveanu au înfierbântat tribunele stadionului "Ion Oblemenco"
Andrei Păunescu şi Gică Craioveanu au înfierbântat tribunele stadionului „Ion Oblemenco”

Suporterii au cântat cu Gică Craioveanu şi Andrei Păunescu „Oltenia Eterna Terra Nova”, au admirat spectacolul pirotehnic organizat de club şi l-au aplaudat la scenă deschisă pe marele Ilie Balaci după ce a dat lovitura de începere.

Ilie Balaci a fost ovaţionat de publicul craiovean după ce a dat lovitura de începere

În schimb, nu şi-au văzut favoriţii trimfând, campioana României impunându-se cu 1-0, la capătul unui joc frumos, al cărui echilibru a fost însă rupt de arbitrul Alexandru Tudor. „Brad Pitt” a fluierat cu mare uşurinţă un presupus fault comis în suprafaţa de pedeapsă de Bălgrădean asupra lui Râpă, penaltiul fiind transformat cu destule emoţii de Raul Rusescu, în minutul 68.

Arbitrul Tudor a stricat meciul de la Craiova

CS Universitatea Craiova: Bălgrădean – Târnăcop, Izvoranu, Frăsinescu, Vătăjelu – Mateiu, Madson (’83, Sin), Brandan – Băluţă (’46, Herghelegiu), Bawab, Ferfelea (’74, Cârstea). Antrenori: Emil Săndoi, Sorin Cârţu.

Steaua: Cojocaru – Râpă, Luchin, Papp, Latovlevici – Prepeliţă, Breeveld – Stanciu, Neagu (’63, Sânmărtean), Toşca (’46, Chipciu) – Rusescu (’78, Ad. Popa). Antrenor: Constantin Gâlcă.

Cartonaşe galbene: Breeveld, Cojocaru, Sânmărtean, Latovlevici.

Au arbitrat: Alexandru Tudor – Mircea Orbuleţ, Alexandru Cerei; Adrian Comănescu.

Observatori: Corneliu Fecioru, Octavian Goga.

CS Universitatea Craiova a părăsit Cupa României, iar următorul meci îl va juca duminică, de la ora 20.30, în deplasare, în faţa celor de la CFR Cluj, în ultima etapă a turului Ligii I.

Cârţu: Nu a fost penalti!

La finalul jocului, directorul tehnic al CS Universitatea Craiova, Sorin Cârţu, a protestat vehement şi i-a cerut socoteală centralului Alexandru Tudor pentru penaltiul acordat, fiind la un pas să-l „urecheze” pe teren. „Sorinaccio” l-a făcut apoi praf pe central în faţa camerelor de filmat.

Sorin Cârţu (stânga) a făcut crize de nervi la finalul meciului

„Normal că nu a fost penalti. Consider că a fost o decizie împotriva noastră. Atmosfera a fost foarte frumoasă, numai la Craiova se poate întâmpla aşa ceva. Steaua a jucat bine sau am făcut noi o primă repriză foarte proastă. În a doua parte am echilibrat meciul, dar a venit decizia eronată, părerea mea, a lui Tudor. Sunt recidive la el. S-a întâmplat şi anul trecut, când eram la Poli Iaşi. Revedeţi faza din minutul 90 contra Concordiei Chiajna, când Ghionea s-a apărat cu mâna în careu şi nu a dat nimic. La un meci de fotbal trebuie să iasă altceva în evidenţă. Cei care ierarhizeză fotbalul ies în evidenţă, nu oamenii care vin şi fac spectacol şi jucătorii. Este inacceptabil ca 20.000 de oameni să plece cu decizia această eronată, aşa cum o consider eu”, a spus Sorin Cârţu.

Săndoi: Nu vreau să comentez arbitrajul

La conferinţa de presă, antrenorul CS Universitatea Craiova, Emil Săndoi, nu a dorit să discute pe tema arbitrajului şi i-a felicitat pe Brandan şi compania pentru atitudinea din teren.

Emil Săndoi a încercat să detensioneze atmosfera, nedorind să comenteze pe tema arbitrajului

„În prima parte a fost un plus de posesie pentru Steaua, care a avut ocazii mari. În a doua repriză am echilibrat jocul şi, până să dea gol Steaua, noi am jucat mai bine decât ei. Am avut ocazii mari şi am împins jocul în jumătatea lor. După ce am primit  gol nu am mai evoluat coerent. Ştiam că va fi un meci greu. Îi felicit pe băieţi pentru dorinţă şi determinare. A fost un meci echilibrat. Am pus presiune pe ei şi am jucat de la egal cu Steaua. Este o înfrângere tristă pentru noi. Nu vreau să comentez arbitrajul”, a declarat Emil Săndoi.

„Tudor s-a calificat în semifinale. Bravo lui!”

Supăraţi în urma deciziei lui Tudor au fost şi foştii jucători ai Băniei, Pavel Badea şi Gică Craioveanu.

„Steaua a jucat mai bine în această seară, dar diferenţa a făcut-o greşeala de arbitraj. Mingea ieşea afară şi nu avea cum să fie pericol pentru poartă. Alexandru Tudor a greşit, nu trebuia să dea penalti. Poate Steaua ar fi câştigat, dar trebuia să o facă fără acel penalti. În seara asta (ieri – n.r.) Tudor s-a calificat în semifinale. Bravo lui! El a creat o stare de tensiune. Şi arbitrul de tuşă a greşit, pentru că am înţeles că el i-a sesizat penaltiul lui Tudor”, a declarat Pavel Badea.

Gică Craioveanu a fost revoltat de decizia arbitrului din minutul 68

„Alexandru Tudor şi-a bătut joc de un oraş întreg. Să dai acest penalti aşa este penibil. În tribune au fost 20.000 de oameni care au venit cu iluzii, echipa a jucat  foarte bine, dar Tudor a decis meciul cu un penalti inventat. Este o decizie urâtă şi ireală, o eroare flagrantă. Sunt indignat şi îmi vine să plâng. Nu am fost inferiori Stelei. Am jucat foarte bine. Este o seară foarte tristă pentru mine. Alexandru Tudor a râs de Oblemenco, de Balaci, de Cârţu şi de Săndoi”, a „tunat” Gică Craioveanu.

Alb-albaştrii sunt demoralizaţi

Frustrarea s-a citit şi pe chipurile jucătorilor de la CS Universitatea, în frunte cu Pablo Brandan, căpitanul echipei, care a pus înfrângerea pe seama penaltiului dictat de Tudor.

Pablo Brandan e convins că rezultatul meciului cu Steaua a fost viciat

„Ce ne-a lipsit azi? Alt arbitru! Ne pare rău pentru suporteri, ne cerem scuze, ştim cât de importantă era o victorie cu Steaua. Nu-mi găsesc cuvintele fiindcă nu există meci în care Tudor să nu facă probleme, ştiţi foarte bine asta! Ideea e că el face ce vrea pe teren, este arogant şi a vrut să intre în istorie”, a declarat căpitanul CSU.

Acesta a fost completat de portarul Cristi Bălgrădean: „N-a fost penalti şi atât! Cred că domnul Tudor a dat penaltiul, dar tuşierul de pe partea aceea (Alexandru Cerei – n.r.) putea să intervină şi să anuleze decizia. Dar sunt prea fricoşi ca să facă asta! Este o înfrângere nemeritată”.

Gâlcă: Nu am văzut faza penaltiului

De partea cealaltă, tehnicianul Stelei, Constantin Gâlcă, a precizat că victoria Stelei a fost meritată şi că nu se poate pronunţa asupra penaltiului acordat de arbitrul Tudor, pentru că era departe de fază.

Costel Gâlcă, bucuros de accederea Stelei în semifinalele Cupei

Ne bucurăm că am câştigat acest meci şi că ne-am calificat în semifinale. A fost greu, am jucat cu o echipă care venea după o serie de meciuri fără înfrângere. În prima repriză am jucat mai bine, dar în a doua parte ei au început în forţă. Au avut 15 minute mai bune, dar am echilibrat meciul şi am reuşit să câştigăm. Nu am văzut faza penaltiului, pentru că eram cu spatele. Eu consider că a fost un arbitraj corect. Cupa României este importantă pentru noi şi vrem să o câştigăm. Nu am nici o preferinţă pentru viitorul adversar. Toate echipele sunt puternice şi vor trofeul”, a declarat Costel Gâlcă.

Prepeliţă, bucuros că a fost părtaş la ultimul joc pe „Oblemenco”

Fostul jucător al FC Universitatea Craiova, în prezent la Steaua, Andrei Prepeliţă a afirmat că se bucură de faptul că a putut evolua în ultimul meci găzduit de stadionul „Ion Oblemenco”, punctând că victoria Stelei a fost muncită, dar meritată.

Prepeliţă (la minge) a avut o evoluţie bună pe "Ion Oblemenco"
Prepeliţă (la minge) a avut o evoluţie bună pe „Ion Oblemenco”

A fost un meci greu, ne aşteptam la asta, ei erau neînvinşi şi jucau şi pe teren propriu, dar am reuşit să ne calificăm. Mă bucur că am participat la acest ultim meci înainte de demolare, e un teren-simbol pentru România. Sunt fericit pentru Raul, a trecut printr-o perioadă grea, cred că şi-a revenit cu golul acesta. Nu aş vrea o echipă anume în semifinale, toate sunt bune şi merită să fie aici. Trebuie să învingem orice adversar pentru a juca finala”, a declarat Prepeliţă.

Andrei Păunescu şi Gică Craioveanu au cântat "Oltenia Eterna Terra Nova" acompaniaţi de întreg stadionul
Andrei Păunescu şi Gică Craioveanu au cântat „Oltenia Eterna Terra Nova” acompaniaţi de întreg stadionul
Artificiile au fost pe placul publicului
Cerul a fost luminat de artificii preţ de câteva minute
Fanii de la Peluza Nord au completat spectacolul pirotehnic cu fumigene
Jucătorii au fost impresionaţi de atmosfera din tribune când au intrat pe teren
Fotbaliştii celor două echipe s-au salutat printre confetti
Sorin Cârţu l-a îmbrăţişat pe Ilie Balaci după ce acesta a dat lovitura de începere
Bawab a pus probleme defensivei steliste, dar a fost neinspirat la finalizare
Bogdan Vătăjelu s-a descurcat bine în meciul cu Steaua
Băluţă nu a mai fost la fel de periculos în atac precum în meciurile trecute
Alex Mateiu a încercat în permanenţă să scape din marcaj şi să marcheze
Ferfelea s-a zbătut mult în jocul cu Steaua
Şutul lui Rusescu din penalti a trecut pe sub Bălgrădean
Alb-albaştrii au reuşit să câştige câteva dueluri aeriene, dar nu să şi marcheze
Herghelegiu a ratat o bună şansă de a egala şi de a trimite meciul în prelungiri