6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportTrupa lui Şoavă, răzbunată de juniorii lui Vulpe şi Borcoş

Trupa lui Şoavă, răzbunată de juniorii lui Vulpe şi Borcoş

Stadionul „Depou“ a găzduit sâmbătă o dublă confruntare între juniorii CFR Romgaz Craiova şi cei ai CSM Vâlcea, contând pentru etapa a 14-a a Campionatului Naţional, seria 4. Victoriile au fost împărţite, la republicani A s-au impus „viperele“ lui Alex Ciobanu, la capătul unui joc cu multe ocazii şi cu vociferări, în timp ce la republicani B au avut câştig de cauză „ceferiştii“ lui Marian Vulpe şi Ionuţ Borcoş.

Vâlcenii, mai buni la A

La juniori A, CFR Romgaz Craiova a pierdut, scor 2-3, confruntarea cu CSM Vâlcea. Echipa antrenată de Florin Şoavă a început bine meciul şi a reuşit să deschidă scorul prin Adrian Vladu (’26), care a şutat de la circa 17 metri în stânga portarului, lângă bară. „Viperele“ au restabilit egalitatea în minutul 50, Cosmin Piscanu a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, portarul Nicu Gruia a respins în faţă, iar Ion Rizea, pe fază, a trimis în poartă din apropiere. Cu un plus de moral, vâlcenii au reuşit golul doi în minutul 67, Piscanu transformând fără emoţii o lovitură de pedeapsă dictată în urma unui fault în careu comis de Cristi Iancu.  „Ceferiştii“ au replicat imediat, în minutul 69, Irinel Lică marcând pentru 2-2 de la punctul cu var, penaltiul fiind acordat după un fault al lui Andrei Marin asupra lui Andrei Socol. Oaspeţii au contabilizat toate cele trei puncte graţie lui George Văcaru, care a şutat imparabil din marginea careului de 16 metri în minutul 74. De menţionat că vâlcenii au încheiat meciul cu un om mai puţin, după ce Laurenţiu Preda l-a înjurat pe arbitrul central în minutul 90+1 și a văzut cartonașul roșu.
CFR Romgaz Craiova: Nicu Gruia – Andrei Socol, Irinel Lică, Bogdan Florea, Cristi Iancu – Remus Târcă, Daniel Grigorie, Giani Marinoiu, Cristi Simion – Daniel Cimpoieru, Adrian Vladu. Au mai intrat: Radu Stănişoară, Tomiţă Malotea, Iulian Dimieru.
CSM Vâlcea: Angelo Prvulovic – Florin Lazăr, Ion Rizea, Robert Bratu, Andrei Marin – George Văcaru, Cosmin Piscanu – Florin Diaconu, Radu Petrescu, Robert Blotu – George Neacşu. Au mai intrat: Marian Văduva, Laurenţiu Preda, Sorin Dumitraşcu. Antrenor: Alexandru Ciobanu.
„După o primă repriză controlată în totalitate, am şi condus cu 1-0, a venit o greşeală a noastră la prima acţiune a lor din repriza a doua şi ne-au egalat, au întors rezultatul apoi şi au reuşit să se şi impună. Am întâlnit o echipă bună, care alături de CSU şi Pandurii sunt în topul seriei noastre. Acum nu a existat însă nici o diferenţă între noi şi ei. Păcat, am făcut un meci bun. Trebuie să ţinem fruntea sus şi să mergem mai înainte. Arbitrajul a fost controversat, nu prea au fost în meci astăzi arbitrii. Nu am ce să le reproşez, pentru că nu au fost faze să spun că ne-au avantajat pe noi sau pe oaspeţi, însă au fost nişte decizii controvesate, de neînţeles. Niciodată nu voi comenta la adresa arbitrilor, deşi atunci, pe moment, sunt vehement la adresa lor şi e normal să fie aşa. Le-am spus băieţilor că trebuie să facem o echipă foarte bună şi să batem pe oricine, cu tot cu arbitraj“, a declarat Florin Şoavă, pentru GdS.

„Ceferiştii“, net superiori la republicani B

Dacă la juniori A meciul a fost viu disputat, la republicani B lucrurile au stat cu totul altfel, CFR Romgaz Craiova fiind net superioară echipei CSM Vâlcea, dovadă fiind şi rezultatul final: 4-0. Gruparea din Zăvoi a reuşit să ţină tabela nemodificată în prima repriză, dar în partea a doua a fost dominată clar de CFR Romgaz. Golurile craiovenilor au fost marcate de Adrian Fieraru (‘67), Răzvan Liţu (‘70, ‘78) şi Raul Zamfir (‘75).
CFR Romgaz Craiova: Cosmin Mechinici – Gabriel Crăineanu, Cătălin Ion, Marius Ţicu, Alex Manea – Raul Cafadaru, Robert Malea, Alex Sandu, Adrian Fieraru – Alex Vulpe, Emil Tănase. Au mai intrat: Daniel Badea, Florin Stan, Răzvan Liţu, Ştefan Nema. Antrenori: Marian Vulpe, Ionică Borcoş.
CSM Vâlcea: Ionuţ Sporea – Mihai Prundaru, Ion Lala, Bogdan Popescu, Marian Roşianu – Raul Horumba, Costin Dumitrică, Andrei Tişoaica, Gheorghe Pitoiu – Tănăsescu, George Popescu. Antrenor: Gabriel Mangalagiu.
Celelalte rezultate ale etapei a 14-a: juniori A, juniori B: Frontiera Drobeta – CSS Severin 0-11, 3-3; LPS Slatina – CS Universitatea Craiova 0-3, 0-3; CSJ Ştiința U Craiova – FC Olt Slatina 1-4, 3-4; CSS Slatina – CSS Craiova 1-2, 2-4; Pandurii Târgu Jiu – Școala de Fotbal „Gică Popescu“ 8-0, 1-2.
Clasament juniori A: 1. CS Universitatea Craiova 36 de puncte (golaveraj 56-5), 2. Pandurii Târgu Jiu 35 (60-7), 3. CSM Vâlcea 31 (38-10), 4. CSS Craiova 25 (35-15), 5. FC Olt Slatina 24 (52-14), 6. CSS Severin 21 (32-14), 7. CFR Romgaz Craiova 20 (36-21), 8. LPS Slatina 13 (20-37), 9. CSS Slatina 10 (22-26), 10. Școala de Fotbal „Gică Popescu“ 9 (18-39), 11. CSJ Ştiința U Craiova 8 (17-38), 12. LPS Târgu Jiu 4 (7-57), 13. Frontiera Drobeta 0 (3-113).
Clasament juniori B: 1. CS Universitatea Craiova 37 (38-2), 2. Pandurii Târgu Jiu 31 (34-9), 3. Școala de Fotbal „Gică Popescu“ 27 (22-12), 4. CSM Vâlcea 25 (28-12), 5. FC Olt Slatina 25 (23-16), 6. CFR Romgaz Craiova 22 (24-15), 7. CSS Severin 20 (22-23), 8. LPS Târgu Jiu 16 (19-21), 9. CSS Craiova 11 (17-23), 10. CSJ Ştiința U Craiova 11 (17-31), 11. CSS Slatina 9 (11-17), 12. Frontiera Drobeta 3 (14-45), 13. LPS Slatina 2 (5-50).