21.7 C
Știri de ultima orăSportFormula 1 - Lewis Hamilton a câştigat MP al Emiratului Abu Dhabi şi a devenit campion mondial

Formula 1 – Lewis Hamilton a câştigat MP al Emiratului Abu Dhabi şi a devenit campion mondial

Hamilton este noul campion mondial la Formula 1

Piltotul britanic Lewis Hamilton de la Mercedes a câştigat, duminică, Marele Premiu al Emiratului Abu Dhabi, ultima etapă a sezonului, şi a devenit pentru a doua oară în carieră campion mondial de Formula 1, după ce a mai reuşit această peformanţă în 2008, când era la McLaren. Piloţii echipei Williams, brazilianul Felipe Massa şi finlandezul Valtteri Bottas, s-au clasat pe locurile doi, respectiv trei pe circuitul „Yas Marina”, informează Mediafax. Australianul Daniel Ricciardo (Red Bull) a fost al patrulea, britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes) a ocupat locul cinci, iar germanul Nico Hulkenberg (Force India) a trecut linia de sosire al şaselea.

Pe locul şapte s-a situat mexicanul Sergio Perez (Force India), urmat de germanul Sebastian Vettel (Red Bull) pe locul 8, de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) pe locul 9 şi de finlandezul Kimi Raikkonen (Ferrari) pe locul zece.

Cu probleme tehnice încă din turul 25/55, când a pierdut sistemul ERS, germanul Nico Rosberg (Mercedes), rivalul lui Hamilton la titlul mondial, a trecut linia de sosire pe locul 14.

La Abu Dhabi au luat startul 20 de piloţi reprezentând 10 echipe. A 11-a echipă, Marussia, nu a participat la ultimele trei curse, din cauza problemelor financiare cu care se confruntă.

Echipa Mercedes era deja campioană mondială la constructori de mai multe etape.