13.4 C
Știri de ultima orăSport17 medalii la marş

17 medalii la marş

Claudia Ştef (CSM Craiova) a câştigat cursa senioarelor, iar eleva sa, Adriana Enache, s-a clasat pe locul doi

Sportivii craioveni au păstrat cam tot ce se putea acasă la Cupa României la marş (seniori, tineret, juniori 1, 2, 3, copii 1). Competiţia s-a desfăşurat sâmbătă în centrul Băniei, cu participarea a 76 de sportivi, iar mărşăluitorii de la CSM Craiova, clubul organizator, au oprit acasă nu mai puţin de 15 medalii, în timp ce alte două medalii au ajuns la LPS „Petrache Trişcu“.
La senioare, podiumul a fost sută la sută de la CSM Craiova: Claudia Ştef – locul 1, Adriana Enache – locul 2, Adriana Arvatu – locul 3, în timp ce la echipe, Claudia Ştef şi Adriana Enache au obţinut locul 1, iar echipa a doua de la CSM Craiova (Adriana Arvatu, Liliana Manolache, Alina Băţilă) s-a clasat pe locul secund. „A fost greu, dar şi frumos. În România am concurat eu cu mine şi m-a interesat să scot un rezultat bun. Mă bucur că am mai avut ocazia să mai concurez o dată la mine în oraş. L-am adus şi pe fiul meu la concurs, mi-a făcut galerie, ceea ce m-a bucurat“, a declarat experimentata Claudia Ştef, după un nou concurs în care a fost cea mai bună participantă.

10685387_1004377552921245_4664939852130480203_n
Arvatu şi Manolache au urcat pe podium şi la tineret, obţinând locul I, respectiv trei, iar Manolache s-a impus la categoria juniori 1. În competiţia junioarelor 3, performerele au fost Adriana Iordache (locul II) şi Anne Marie Koch (locul III), împreună situându-se în fruntea clasamentului la echipe în limitele aceleiaşi categorii de vârstă. Cea mai mică reprezentată a clubului, Elena Costea, s-a clasat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la copii 1. La masculin, Ionuţ Manolache a acontat două medalii, una de aur la juniori 2 şi una de argint la juniori 1. LPS „Petrache Trişcu“ a avut două clasări pe podium: Laura Brotac – locul trei la juniori 2, iar echipa alcătuită din Laura Brotac, Ştefania Pârvu şi Mădălina Ciobanu a obţinut locul doi.