Știri de ultima orăSportTenis - Edina Gallovits, în optimi la New Braunfels

Tenis – Edina Gallovits, în optimi la New Braunfels

Edina Gallovits continuă în Mexic
Edina Gallovits continuă lupta în Mexic

Jucătoarea română de tenis Edina Gallovits s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la New Braunfels (Texas), dotat cu premii totale de 50.000 de dolari, după ce a dispus cu 6-3, 1-6, 6-1 de americanca Asia Muhammad, în runda inaugurală a competiției, informează Agerpres. Gallovits (29 ani), care a revenit recent în circuit după o lungă pauză cauzată de accidentări, a venit din calificări, obținând victorii cu japoneza Mari Osaka, scor 6-0, 6-1, cu Katherine Ip (Hong Kong), 6-3, 6-1, și cu americanca Josie Kuhlman, scor 6-1, 6-0.
În optimile competiției texane, Edina Gallovits o va înfrunta pe a doua favorită, americanca Gracie Min (20 ani, 102 WTA). Cele două au mai fost adversare în 2012, la Rock Hill (Carolina de Sud), când românca a abandonat în sferturi, la scorul de 7-6 (3), 3-1 pentru Min.