3.9 C
Știri de ultima orăSportFotbal - Pandurii au acces cu emoții în sferturile Cupei României

Fotbal – Pandurii au acces cu emoții în sferturile Cupei României

Nistor și compania continuă în competiția KO

Formația olteană Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în sferturile Cupei României după ce s-a impus astăzi, în prelungiri, cu 3-2, în partida disputată în deplasare, în fața Oțelului Galați, din cadrul optimilor de finală. În timpul regulamentar scorul a fost egal, 2-2, golurile moldovenilor fiind marcate de Iulian Popa (’11) și Cristea (’42), în timp ce replica gorjenilor a venit de la Cornel Predescu (’13) și Erico (’88). În prelungiri, diferența a făcut-o Elton da Silva, fratele geamăn al lui Erico, acesta punctând cu o lovitură de cap (’93).
Oţelul: Hotoboc – Murgoci, Leca, Mișelăricu, Popescu – Karlik, Tavares – Grădinaru (’57, Mauricio Brigido), Cernat, I. Popa (’79, Cucu) – C. Cristea (’67, Jula). Antrenor Tibor Selymeș.
Pandurii: Gliwa – Unguruşan, Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Nistor, C. Predescu – Buleică (’69, Iorga), Răduţ (’64, Shamsin), Nicoară (’58, Shalaj). Antrenor: Petre Grigoraș.
Cartonașe galbene: Grădinaru, Mișelăricu.
Au arbitrat: Marian Barbu – Mihai Marius Marica, Marius Florin Badea; Robert Dumitru.
Observatori: Cornel Sorescu, Sorin Cojocaru.