24.8 C
Știri de ultima orăSportGimnastică - Larisa Iordache, argint la individual compus la CM

Gimnastică – Larisa Iordache, argint la individual compus la CM

Larisa Iordache a luat argintul la CM

Gimnasta Larisa Iordache a câştigat, astăzi, medalia de argint în finală la individual compus, la Campionatul Mondial de la Nanning (China), informează Mediafax. Sportiva noastră a încheiat concursul cu un total de 59,765 puncte, cu care a obţinut medalia de argint, notele sale fiind următoarele: 15,066 la sărituri, 14,866 la paralele, 15,100 la bârnă şi 14,733 la sol.
Larisa Iordache va mai concura şi în finalele de la sol şi bârnă, programate duminică. Ea a adus României prima medalie într-o finală la individual compus după 7 ani.
La rândul său, Ştefania Stănilă s-a clasat pe locul 19 în finala de vineri, cu 53,533 puncte (14,500 la sărituri, 13,600 la sol, 12,733 la paralele şi 12,700 la bârnă).
Medalia de aur la individual compus a fost cucerită de Simone Biles (SUA, 60,231 puncte), iar cea de bronz a revenit gimnastei Kyla Ross (SUA, 58,232 puncte).
Ieri, Cristian Băţagă s-a clasat pe locul 19 în finală la individual-compus.
De asemenea, miercuri, echipa feminină s-a clasat pe locul 4 în finala probei, câştigată de SUA, în timp ce echipa masculină a încheiat pe locul 12 în calificări, ratând finala.
La Campionatul Mondial de la Nanning (China), programat între 3 şi 12 octombrie, participă peste 600 de sportivi din 74 de ţări. Competiţia programează finale pe echipe, la individual-compus, dar şi pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.
Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care şi cele ale României, s-au calificat la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Echipele clasate pe locurile 9-16 la CM de anul viitor vor participa la o competiţie preolimpică din care primele patru clasate vor obţine „biletele” pentru Rio.