10.6 C
marți, 19 martie, 2024
Știri de ultima orăSportGimnastică - Băţagă, locul 19 în finală la individual-compus la CM de la Nanning

Gimnastică – Băţagă, locul 19 în finală la individual-compus la CM de la Nanning

Gimnastul Cristian Băţagă s-a clasat, astăzi, pe locul 19 în finală la individual-compus, la Campionatul Mondial de la Nanning, informează Mediafax. Cristian Băţagă a acumulat 85,197 puncte, cu care s-a clasat pe locul 19, notele sale fiind următoarele: 14,133 la paralele, 14,566 la sărituri, 13,366 la bară fixă, 14,566 la sol, 14,100 la cal cu mânere şi 14,466 la inele.

Medalia de aur a fost câştigată pentru a cincea oară consecutiv de japonezul Kohei Uchimura (91,965), urmat pe podium de Max Whitlock 90,473 (Marea Britanie) şi Yusuke Tanaka 90,449 (Japonia).
La CM de la Nanning, România va mai fi reprezentată în finalele individuale de Larisa Iordache (individual-compus, sol şi bârnă).
Echipa feminină s-a clasat, ieri, pe locul 4 în finala probei, câştigată de SUA, în timp ce echipa masculină a încheiat pe locul 12 în calificări, ratând finala.
La Campionatul Mondial de la Nanning (China), programat între 3 şi 12 octombrie, participă peste 600 de sportivi din 74 de ţări. Competiţia programează finale pe echipe, la individual-compus, dar şi pe aparate, pentru un total de 14 evenimente care vor fi medaliate.
Primele 24 de echipe clasate în calificări, printre care şi cele ale României, s-au calificat la CM din 2015, de la Glasgow, de unde primele opt clasate vor obţine calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. Echipele clasate pe locurile 9-16 la CM de anul viitor vor participa la o competiţie preolimpică din care primele patru clasate vor obţine „biletele” pentru Rio.