11.7 C
Știri de ultima orăLocalDoljPascu: Mai avem nevoie de amicale

Pascu: Mai avem nevoie de amicale

Voleibaliştii de la SCM-U Craiova au încheiat pe locul trei ediţia a patra a turneului amical „Radu Zamfirescu“, desfăşurat zilele trecute în Sala Polivalentă. După ce vineri învinseseră Steaua Bucureşti cu 3-1, iar sâmbătă se impuseseră în faţa celor de la Caransebeş, cu 3-2, elevii lui Dan Pascu şi Claudiu Mitru au fost depăşiţi ieri de eterna rivală, Dinamo Bucureşti, cu 3-0. Turneul a fost câştigat de bănăţenii de la Caransebeş, urmaţi de Dinamo, Craiova şi Steaua. Departajarea s-a făcut la setaveraj, chiar punctaveraj.
Antrenorul Dănuţ Pascu a tras concluziile după aceste meciuri, spunând că jocul nu l-a mulţumit şi că îşi mai doreşte partide amicale până la debutul campionatului. „A fost un turneu reuşit, cu partide disputate. Trei echipe au avut câte două victorii, iar departajarea s-a făcut la setaveraj, chiar la punctaveraj, ceea ce demonstrează că valoarea participantelor a fost apropiată. Nu am găsit o formulă de start, dar acest turneu ne-a ajutat să vedem ce mai avem de corectat până la startul campionatului. Jocul nu m-a mulţumit şi trebuie să mai caut adversare să jucăm amicale, pentru că am foarte mare nevoie. Suntem defavorizaţi că în primul tur din Cupa României nu vom juca. Ne-ar fi ajutat mult două meciuri oficiale înainte de startul campionatului“, consideră antrenorul principal al echipei craiovene.

Lică, desemnat cel mai bun trăgător

Organizatorii au oferit şi premii individuale, înmânate de viceprimarul Craiovei, Mihai Genoiu, şi de decanul FEFS Craiova, Marian Dragomir. Laurenţiu Lică, de la SCM-U Craiova, a fost desemnat cel mai bun trăgător, Dan Borota (Caransebeş) a primit trofeul pentru cel mai bun jucător al turneului, iar Milos Antonic (Dinamo) a fost considerat cel mai bun ridicător al competiţiei.
Rezultatele complete de la Cupa „Radu Zamfirescu“: vineri: Caransebeş – Dinamo Bucureşti 3-2 (20-25, 21-25, 25-21, 25-18, 15-13), Craiova – Steaua 3-1 (23-25, 25-17, 26-24, 25-16); sâmbătă: Dinamo – Steaua 3-2 (25-19, 18-25, 21-25, 25-18, 15-13), Craiova – Caransebeş 3-2 (25-21, 16-25, 20-25, 25-23, 15-8); duminică: Caransebeş – Steaua 3-0 (26-24, 25-23, 25-17), Craiova – Dinamo 0-3 (22-25, 19-25, 21-25).

Fetele, pe doi la Cupa CSM Lugoj

Şi echipa feminină de volei SCM-U Craiova a susţinut trei amicale, în cadrul Cupei CSM Lugoj. Elevele lui Alex Cosma au câştigat partida cu formaţia sârbă OK Klek Klek, scor 3-0 (25-15, 25-17, 25-15), dar şi au fost învinse de CSM Lugoj, cu 3-2 (25-18, 22-25, 25-17, 23-25, 15-13) şi de campioana Ungariei, Linamar Bekescsaba, cu 3-1 (25-18, 25-23, 23-25, 25-22). După aceste rezultate, oltencele au ocupat locul doi, iar jucătoarea Ramona Breban a fost desemnată cel mai bun trăgător al turneului.