6.2 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPandurii, ţinuţi în loc de Ceahlăul

Pandurii, ţinuţi în loc de Ceahlăul

Vicecampioana României, Pandurii Târgu Jiu, a remizat duminică seară, scor 1-1, pe stadionul „Municipal“, cu Ceahlăul Piatra Neamţ, într-un meci contând pentru etapa a 21-a din Liga I. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 9, prin Chitoşcă, acesta reuşind să înscrie după o serie de gafe în tabăra gorjenilor. Gazdele au revenit pe tabela de marcaj după golul lui Alex dos Santos (‘72), brazilianul transformând cu siguranţă un penalti obţinut de Nicoară.
Pandurii: Stanca – Unguruşan, Erico, Christou (‘46, Buleică), Momcilovic – Anton, Breeveld – Distefano (‘46, Alex dos Santos), Nistor, Nicoară – Bud (‘65, Ciucur). Antrenor: Cristi Pustai.
Ceahlăul: Calancea – Dumitraş, Marc, Ichim, Slavickas – Achim, Onciu – Popadiuc (‘79, Ştefănescu), Lucas Garcia (‘86, Cazan), Chitoşcă (‘71, Ntambue) – M. Constantinescu. Antrenor: Costel Ilie.

Pustai: Golul
ni l-am dat singuri

Tehnicianul oltenilor, Cristi Pustai, s-a arătat nemulţumit atât de rezultat, cât şi de evoluţia echipei sale din jocul cu Ceahlăul. „Nu am avut viziune pentru a câştiga. Pe lângă Eric, ne lipseşte şi Matulevicius, care era un om de gol, de centrări. Golul ni l-am dat singuri. Ei au avut o singură ocazie în partea a doua, o ratare cu capul. În repriza secundă am făcut presiune, ne-am dominat adversarul, dar nu am fost limpezi. Am intrat în criză, iar la 1-1 credeam că suntem mai maturi şi reuşim să venim cu elan şi să înscriem“, a afirmat Cristi Pustai.
În ciuda semieşecului de pe teren propriu, Pandurii a primit şi o veste bună după meciul cu Ceahlăul Piatra Neamţ, mijlocaşul Paul Anton fiind convocat de selecţionerul Victor Piţurcă pentru amicalul de mâine cu Argentina.