15.9 C
Știri de ultima orăSportEşecuri pe linie pentru craioveni

Eşecuri pe linie pentru craioveni

Toate cele patru echipe de la SCM-U Craiova care au jucat sâmbătă meciuri de campionat au suferit înfrângeri. Doar echipa feminină de baschet a evoluat pe teren propriu, în Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“. În primul meci oficial din 2014, jucătoarele pregătite de Daniel Vasile au fost învinse la scor, cu 112-52 (30-14, 29-12, 29-11, 24-15), de ocupanta locului cinci, Sepsi Sfântu Gheorghe. Pentru formaţia din Bănie, care rămâne pe penultimul loc în Liga Naţională, au evoluat jucătoarele: Moţăţeanu (12 puncte), R. Matei, Minculeasa (2), Olteanu (2), Gliga (6), Niţă, Ninu (24) şi Pirnea (6).
Echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a fost învinsă, în deplasare, de către vicecampioana BC Mureş Târgu Mureş, cu scorul de 88-75 (21-25, 21-15, 23-18, 23-17), în prima etapă din returul Ligii Naţionale. Pentru echipa craioveană au jucat următorii: Bureau (9 puncte), Seals (14), Maric (2), Sokk (4), Kovac (14), Popescu (16), Căpuşan (10), Tyler (6). Şi etapa viitoare, Craiova va juca tot în deplasare, cu Steaua Bucureşti.
Voleibalistele de la SCM-U Craiova nu au obţinut nici un punct în meciul din deplasare, cu CSU Medicina Târgu Mureş, din etapa a 13-a a Diviziei A1. Elevele lui Berti Văsuică au fost învinse cu 3-0 (25-20, 25-17, 25-21) în primul meci din noul an.
După două victorii consecutive, handbalistele de la SCM Craiova au fost învinse, în deplasare, de HC Zalău, cu scorul de 28-25 (14-13), în prima etapă din retur. Partida, importantă pentru ambele echipe în perspectiva play-off-ului, a fost echilibrată. Oltencele au avut un avans de trei goluri în minutul 36 (19-16), dar gazdele, pregătite de Gheorghe Tadici, au revenit în joc şi au preluat conducerea. În ultimele minute, elevele lui Carmen Amariei au comis numeroase greşeli, iar formaţia sălăjeană s-a desprins în câştigătoare. În repriza a doua, centrul Roxana Han a părăsit terenul cu nasul plin de sânge, după o ciocnire involuntară cu o adversară. Pentru SCM au evoluat: Munteanu, Paşca, Cioaric (4 goluri), Snopova (8), Han (4), Dincă (1), Ionela Goran (2), C. Florică (3), C. Ilie (2), Gogoriţă (1), Haşegan. Miercuri va fi etapă intermediară, iar Craiova va primi vizita echipei Corona Braşov, de la ora 16.30.