12.3 C
Știri de ultima orăSportTenis - Alexandra Cadanţu, eliminată la Hobart

Tenis – Alexandra Cadanţu, eliminată la Hobart

Tenismana Alexandra Cadanţu a fost învinsă de australianca Olivia Rogowska, în două seturi, cu 7-6 (5), 6-1, astăzi, în manşa inaugurală a turneului WTA de la Hobart (Australia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari, informează Agerpres. Sportiva noastră a fost condusă cu 4-1 în primul set, a reuşit o revenire spectaculoasă, având 6-5 la un moment dat, dar deşi a condus cu 3-1 în tiebreak a pierdut setul, iar apoi l-a cedat şi pe al doilea, fără drept de apel. Olivia Rogowska (22 ani, 176 WTA) s-a impus după o oră şi 32 de minute de joc. Cadanţu (23 ani, 59 WTA), care a comis nu mai puţin de 12 duble greşeli în acest meci, va primi 1.925 dolari şi 1 punct WTA.

Cele două jucătoare sunt acum la egalitate în meciurile directe, după ce Alexandra învinsese în sferturi la turneul ITF de la Kristinehamn (Suedia), cu 3-6, 6-0, 6-3, în 2011.