14.5 C
Știri de ultima orăSportPandurii au îngenuncheat Botoşaniul

Pandurii au îngenuncheat Botoşaniul

Vicecampioana României, Pandurii Târgu Jiu, a făcut spectacol ieri după-amiază, pe teren propriu, cu FC Botoşani, impunându-se cu neverosimilul scor de 6-1 în partida contând pentru etapa a 11-a din Liga I. Oltenii au deschis scorul prin Matulevicius, care a fost „servit“ excelent de Unguruşan (‘15), tot acesta centrând perfect şi pentru lovitura de cap a lui Breeveld din minutul 43, când tabela a indicat 2-0. Rezultatul pauzei l-a stabilit Eric, dintr-o lovitură de la unsprezece metri (‘45+2). La reluare a continuat forcingul gorjenilor, care şi-au mărit avantajul din nou prin Eric, după o pasă a lui Momcilovic (‘50, 4-0), apoi botoşănenii au replicat prin Vaşvari (‘70, 4-1), pentru ca Alex dos Santos să pecetluiască soarta partidei, înscriind de două ori (‘73, ‘89).
Pandurii: Stanca – Momcilovic, Paraskevas (‘67, Mamele), Erico da Silva, Unguruşan – Buleică, Di Stefano (‘54, Nicoară), Eric de Oliveira, Anton (‘62, Alex Dos Santos) – Matulevicius, Breeveld. Antrenor: Cristi Pustai.
FC Botoşani: Curileac – Maghici, Ursu, Dinu, Acsinte – Croitoru, Vaşvari, Tincu, Fulop (‘74, Matei) – Vraciu (‘46, Cârjan), Hadnagy (‘56, Codoban). Antrenor: Cristi Popovici.
Cartonaşe galbene: Erico, Di Stefano / Ursu, Vaşvari.