CSU Craiova a „măturat“ cu Pandurii II

Dragalina (în galben albastru) a fost unul dintre cei mai buni jucători în partida cu Pandurii II (foto: facebook CS Universitatea)

Formaţia CS Universitatea Craiova s-a impus cu scorul de 6-1 în faţa echipei Pandurii II Târgu Jiu, într-un joc disputat ieri, pe stadionul „Municipal – Tudor Vladimirescu“ (spectatori 1.000), contând pentru faza a IV-a a Cupei României.
Craiovenii au deschis scorul prin Dragu, care după o serie de driblinguri a şutat imparabil la colţul lung (‘24). Craiovenii s-au dezlănţuit după pauză, Albert Voinea a făcut 2-0 în minutul 48, îndeplinind o simplă formalitate după ce portarul Lazar a respins în faţă un şut al lui Pătraşcu. Apoi a venit rândul lui Dragoş Dragalina să bifeze „dubla“: primul gol l-a marcat cu un şut în vinclu (‘58), iar pe cel de-al doilea din penalti (‘72). Intrat pe teren în minutul 65, mijlocaşul Florian Pârvu a semnat şi el două reuşite, la prima a şutat fără speranţe pentru Lazar de la zece metri (‘68), la cea de-a doua a plasat mingea pe lângă portarul gorjenilor din postura de unu la unu (‘72).
Golul de onoare al echipei Pandurii II a fost reuşit de Vlăduţi în minutul 85.
Pandurii II: Lazar – Fărcășanu, Băița (‘60, Oiţă), Rada, Bertea – Pițian, Găman, Băcilă – Alex dos Santos, Brata – Cocină (‘60, Vlăduţi). Antrenor: Dan Staicu.
CS Universitatea: Brac – Cîrjă, Fl. Pătrașcu, Ljubinkovic, Stancu – Ad. Ionescu, Dragalina (‘65, Fl. Pârvu), Precup, Sin (’74, Ganea) – Dragu, Voinea (‘62, Dragicevic). Antrenor: Erik Lincar.
Au arbitrat: Marian Balaci – Elena Mazilu, Alexandru Mihăilă.
CS Universitatea Craiova s-a calificat în faza a V-a a Cupei României, ale cărei meciuri sunt programate să aibă loc marţi/miercuri, 10/11 septembrie 2013, de la ora 16.30, tragerea la sorţi urmând să aibă loc în zilele următoare.
Cealaltă formaţie a Craiovei, FC Universitatea, urma să întâlnească aseară, după închiderea ediţiei, pe divizionara C SCM Argeş Piteşti.

Comenteaza acum

Alte stiri

31 august 2015

Condamnat în Italia pentru proxenetism, prins la Craiova

Ofițerii Serviciului de Investigații Criminale au prins, vineri, un craiovean de 52 de ani, urmărit internaţional în baza unui mandat european de arestare emis de autorităţile judiciare italiene. Potrivit reprezentanților Inspectoratului de ...

Gorjenii au ratat victoria

Pandurii Târgu Jiu a terminat la egalitate, sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 2-2, cu echipa Dinamo, într-un meci din etapa a 9-a a Ligii I. Oaspeţii au deschis scorul prin Essombe, care a şutat imparabil de la opt metri