16.2 C
Știri de ultima orăSportDoagă a ratat medalia, dar s-a autodepăşit

Doagă a ratat medalia, dar s-a autodepăşit

Semifondista Ioana Doagă, legitimată la CS Universitatea Craiova, a ratat ieri după-amiază medalia de bronz în finala probei de 1500 de metri a Campionatului European de atletism Under 23 de la Tampere (Finlanda). Atleta pregătită de antrenorul Dan Betini s-a clasat pe poziţia a patra, cu un nou record personal, 4:08,80. Cursa a fost câştigată de Amela Terzic (Serbia, 4:05,69), urmată de Corinna Harrer (Germania, 4:07,71) şi de Laura Muir (Marea Britanie 4:08,19). Cealaltă atletă tricoloră prezentă în finala de la 1500 m, Claudia Bobocea (4:20,39), a încheiat pe poziţia a noua. Alte trei atlete care au reprezentat cluburi din Bănie au concurat la Tampere, dar nu au urcat pe podium. Ionela Dincă, tot de la CS Universitatea Craiova, a concurat la 10.000 de metri, clasându-se pe locul şapte în finală, cu timpul de 35:02.76 minute, cea mai bună performanţă personală. Tot de la CS Universitatea, Adelina Tănăsie nu a reuşit să treacă de serii la 800 de metri. S-a clasat pe locul şase în seria sa, cu 2:07,28. La 20 kilometri marş, Georgiana Enache, sportivă legitimată la CSM Craiova şi antrenată de Claudia Ştef, a încheiat cursa pe locul 12, cu timpul o oră, 41 de minute şi 19 secunde. Până aseară la închiderea ediţiei, România cucerise la Europenele din Finlanda trei medalii. Mirela Lavric a obţinut aurul la 800 de metri şi argint la 400 de metri, iar Nicolae Soare a urcat pe treapta a doua a podiumului la 10.000 de metri.