16.7 C
Știri de ultima orăSportHalep şi Cadanţu, out la Wimbledon

Halep şi Cadanţu, out la Wimbledon

Jucătoarele române de tenis Simona Halep (foto) şi Alexandra Cadanţu au părăsit ieri turneul de Mare Şlem de la Wimbledon. Simona Halep, locul 32 WTA, a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 1-6, 6-0, de chinezoaica Na Li, locul 6 WTA, în turul doi al turneului londonez, după un meci care a durat o oră şi 25 de minute. Halep a acuzat dureri la spate şi a cerut ajutorul fizioterapeutului după ce a pierdut primul set cu 2-6. Ea a reuşit să revină pe teren şi s-a distanţat la 3-0 în setul doi. La acest scor a cerut din nou ajutorul fizioterapeutului, apoi încă o dată la 5-0. Românca a câştigat setul cu 6-1, dar în decisiv nu a putut să ţină ritmul impus de adversară. Simona Halep a mers la Londra după ce a câştigat zece partide la rând, în două săptămâni, care i-au adus două trofee în palmares, la Nurnberg şi ‘s-Hertogenbosch. Ea a păşit cu dreptul şi pe iarba de la All England Club, calificându-se în turul secund. Însă, Halep nu a putut trece de Na Li, punând capăt unei serii impresionante de victorii consecutive, 11. Alexandra Cadanţu a fost eliminată de la Wimbledon de experimentata Kimiko Date-Krumm. Japoneza, o jucătoare de 43 de ani clasată pe locul 87 în lume, s-a impus cu 6-4, 7-5. La dublu masculin, perechea Horia Tecău/Max Mirnîi (România/Belarus), cap de serie numărul 7, se calificase, miercuri seară, în turul doi, trecând în runda inaugurală de cuplul Dominik Meffert/Philip Oswald (Germania/Austria), scor 4-6, 7-5, 6-3, 6-4. Tecău, triplu finalist la Wimbledon, şi Max Mirnîi, vor juca astăzi cu perechea australiană Samuel Groth/Chris Guccione.

După Nadal, şi Federer a fost eliminat prematur

Elveţianul Roger Federer, numărul 3 mondial şi deţinătorul titlului, a fost eliminat, miercuri, în turul doi, de ucraineanul Serghei Stahovski, numărul 116 mondial, scor 6-7 (5/7), 7-6 (7/5), 7-5, 7-6 (7/5). Este pentru prima oară din 2004 când elveţianul este eliminat înainte de sferturi la un turneu de Mare Şlem. Federer, care în primul tur a trecut de Victor Hănescu, va ieşi din Top 4 la finalul turneului, pentru prima oară după zece ani. El părăseşte turneul la două zile după eliminarea lui Rafael Nadal. Alte eliminări premature la ediţia din acest an a turneului londonez sunt ale jucătorilor Jo-Wilfried Tsonga, Maria Şarapova şi Victoria Azarenka.