21.7 C
Știri de ultima orăSportPandurii, lăsaţi cu ochii în soare de braşoveni

Pandurii, lăsaţi cu ochii în soare de braşoveni

Formaţia Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, de FC Braşov, într-un meci din etapa a 32-a din Liga I, iar participarea oltenilor în Liga Europa nu mai este atât de sigură pe cât părea. Golurile învingătorilor au fost marcate de Tătar (‘6), Popa (‘88) şi Machado (‘90+4), din tabăra olteană înscriind Nistor (‘45+1) şi Viera (‘50). De menţionat că Pandurii a ratat un penalti în minutul 23, prin Anton, şi că gorjenii au evoluat cu un om mai puţin din minutul 56, Rusu fiind cel eliminat.
Pandurii: Mingote – Rusu, Mamele, Viera, Al Vlad – Anton, Nistor (‘80, Rada) – Răduţ, Ibeh ( ‘46, Voiculeţ), Nicoară (‘63, Băcilă) – Matulevicius. Antrenor: Cristian Pustai.
FC Braşov: Marinescu – Vagner (‘76, Enceanu), Oltean, Machado, Velayos – Tătar (‘58, Buga), Mateiu, Madeira, Popa – Dias, Danquah (‘46, Batin). Antrenor: Adrian Szabo.
Cartonaşe galbene: Anton ‘11, Rusu ‘20, ‘56, Nicoară ‘44, Nistor ‘75, Mamele ‘84, Răduţ ‘87 / Tătar ‘25, Madeira ‘62, Machado ‘64, Batin ‘70.
Cartonaş roşu: Rusu ‘56.
Au arbitrat: Cr. Balaj – A. Oniţă, C. Danşa.
Observatori: D. Petrescu, P. Mincu.
După meci, oficialii echipei Pandurii au acuzat maniera de arbitraj a lui Cristi Balaj, subliniind numărul mare de cartonaşe arătate gorjenilor. „Nu a fost un meci de atâtea cartonașe, înțelege fiecare ce vrea. Mai putem zice ceva? Dar trebuia să ne așteptăm și la acest lucru și să câștigăm meciul“, a spus Cristi Pustai, completat de preşedintele executiv, Eugen Pârvulescu: „Am primit multe avertismente, parcă sunt cele mai multe avertismente luate la un meci în această ediție de campionat. Avem jucători suspendați pentru Chiajna, dar lotul nostru e numeros, 24 de jucători și cu siguranță jucătorii care vor intra vor da totul pentru echipă“.
Cealaltă formaţie olteană din Liga I, CS Turnu Severin, evoluează astăzi, de la ora 19.00 (Digi Sport 1), în deplasare, cu Gloria Bistriţa.