21.7 C
Știri de ultima orăSportFără medalie la CE indoor de atletism

Fără medalie la CE indoor de atletism

România a încheiat Campionatul European de atletism indoor de la Goteborg (Suedia) fără nici o medalie, clasându-se pe locul 26 din 27 de ţări participante. Delegaţia „tricoloră“ a cuprins 18 atleţi, iar cele mai bune rezultate au fost obţinute de Anca Heltne (greutate) şi Cornelia Deiac (lungime), ambele clasate pe locul şapte. Doi dintre principalii favoriţi la medalii, săritorul de triplusalt, Marian Oprea, şi sprintera Angela Moroşanu au avut diferite probleme. „Struţul“ s-a accidentat înainte de concurs şi nu a mai luat startul, iar Moroşanu s-a calificat în finala la 400 de metri garduri, dar ulterior a fost descalificată, după ce proba video a dovedit că românca a jenat o adversară. Singura olteancă din lot, severineanca Ancuţa Bobocel, s-a clasat pe locul 11 (9:18,37) în proba de 3.000 de metri obstacole. Obiectivul delegaţiei României, o medalie şi patru finale, a fost îndeplinit parţial, pentru că cinci români au concurat în finale, dar rămânem fără medalie la un concurs de anvergură. Ultima medalie importantă a atletismului românesc a fost obţinută de Marian Oprea, în 2011, la CE indoor de la Paris, când atletul a cucerit bronzul.