16.2 C
Știri de ultima orăSport20 de medalii la karate

20 de medalii la karate

Karateka de la LPS „Petrache Trişcu“ şi CS Universitatea Craiova au câştigat 20 de medalii la Campionatul Naţional de Karate WKF intestiluri (cadeţi, juniori, tineret, U21) desfăşurat weekendul trecut la Izvorani, cu participarea a 250 de sportivi de la 16 cluburi.
LPS „Petrache Trişcu“ a fost reprezentat de patru sportivi, aceştia revenind acasă cu şase medalii, una de argint şi cinci de bronz. Rebeca Ghiluş a obţinut trei medalii: argint la kumite juniori, 48 de kilograme şi două de bronz, la kata individual junioare şi kumite individual tineret, 50 de kilograme. Ceilaţi trei reprezentanţi ai liceului, Alexandra Rombu (kumite individual cadeţi, +54 de kilograme), Gabriel Iordache (kumite individual cadeţi, 63 kg) şi Adrian Toma (kata individual cadeţi) au urcat pe a treia treaptă a podiumului.
De la Clubul Sportiv Universitatea Craiova au concurat şapte sportivi, care au obţinut cinci medalii de aur, două de argint şi şapte de bronz.
Campioni naţionali la interstiluri au ieşit următorii craioveni: Adnana Popa (kumite individual U21, 60 kg), Ionuţ Mitrică (kata individual tineret şi kumite individual tineret, 55 de kilograme, Marius Florescu (kata individual juniori) şi Anisia Iova (kata individual juniori).
Pe locul doi s-au clasat Marius Florescu (kumite individual juniori, 68 kg) şi Mihai Teiuşanu (kata individual tineret), iar medalie de bronz au obţinut Adnana Popa (kumite individual tineret, 55 kg), Mihai Teiuşanu (kumite individual tineret, 60 kg), Alexandru Ghilă (kumite individual juniori, +76 kg şi kumite individual tineret, +80 kg), Sebastian Olaru (kata individual juniori) şi echipa feminină de kata tineret (Adnana Popa, Anisia Iova, Rebeca Ghiluş). Sportivii de la LPS „Petrache Trişcu“ şi CS Universitatea Craiova sunt antrenaţi de Geri Mitroi.