10.3 C
Știri de ultima orăSportÎnfruntăm Danemarca în semifinalele CM

Înfruntăm Danemarca în semifinalele CM

Naţionala de handbal junioare a României întâlneşte sâmbătă Danemarca în semifinalele Campionatului Mondial din Muntenegru. Tricolorele, pregătite de Popa Seviştean şi Remus Drăgănescu, s-au calificat în penultimul act al competiţiei găzduite de oraşul Bor după ce au învins, joi seară, în sferturile de finală, naţionala Ungariei, scor 33-28 (18-14), la capătul unui meci în care s-au aflat la conducere din primul până în ultimul minut. Danemarca s-a calificat în semifinale după o victorie cu Japonia (scor 31-25). Partida România-Danemarca va fi o reeditare a semifinalei Mondialului din 2006, atunci când danezele ne-au învins după prelungiri, scor 34-33. În finala mică, România a câştigat în faţa Franţei cu 30-28. În reprezentativa tricoloră au evoluat atunci handbaliste precum Cristina Neagu, Patricia Vizitiu sau Nicoleta Dincă.