7.3 C
Știri de ultima orăSportAtleţii juniori olteni, la înălţime

Atleţii juniori olteni, la înălţime

Atleţii de la Liceul cu Program Sportiv „Petrache Trişcu“ din Craiova s-au întors încărcaţi de medalii de la Campionatul Naţional al juniorilor 2, programat weekendul trecut pe stadionul „Iolanda Balaş Soter“ din Bucureşti. Roxana Ene confirmă forma bună şi a adăugat în vitrina cu trofee încă două titluri naţionale, în probele de 200 şi 400 de metri. În plus, sprintera pregătită de mama sa, Eugenia Ene, a mai cucerit un bronz cu ştafeta LPS „Petrache Trişcu“ alături de colegele sale Andreea Cojocaru, Ioana Paraschiv şi Ştefania Sandu. Un alt titlu naţional pentru liceul craiovean a fost adus de Aurel Rotaru, câştigător în proba de 2.000 de metri obstacole. În aceeaşi probă, pe a treia treaptă a podiumului a mai urcat un sportiv de la „Trişcu“, Ion Daniel. Andreea Cojocaru, eleva lui Mateo Paraschiv, a intrat în posesia argintului la 400 de metri garduri, iar un alt medaliat de la liceul mai sus-amintit a fost Ştefan Târşogoiu, locul trei la aruncarea discului. CSM Craiova a avut o singură medaliată, Liliana Manolache, care a urcat pe treapta a treia a podiumului la 5.000 de metri. Şi atleţii din judeţul Vâlcea au obţinut rezultate remarcabile, un total de şapte medalii, dintre care cinci de aur şi două de bronz. Au devenit campioni naţionali următorii sportivi: Ionuţ Drăguşin (Şcoala Generală Drăgăşani) în probele de 3.000 şi 5.000 de metri, Alin Firfirică (Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ Râmnicu Vâlcea) la aruncarea greutăţii şi disc şi Ioan Piţigoi (Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân“ Râmnicu Vâlcea) la 100 de metri. Piţigoi a urcat pe podium şi la 200 de metri, cucerind bronzul. Tot locul trei a obţinut şi Ionuţ Manea (CS Chimia Râmnicu Vâlcea) la săritura în înălţime.