10.6 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportSpania, a treia semifinalistă la Euro

Spania, a treia semifinalistă la Euro

După Portugalia şi Germania a venit rândul Spaniei să se califice în semifinalele Campionatului European din Polonia şi Ucraina. Ibericii au surclasat Franţa în cel de-al treilea sfert de finală, disputat sâmbătă seară, scor 2-0, golurile fiind marcate de Xabi Alonso, în minutele 19 şi 90+1, al doilea dintr-un penalti acordat pentru un fault în careu al lui Reveillere la Pedro. Spania, campioana mondială şi europeană en titre, va întâlni în semifinale, miercuri, tot la Doneţk, echipa Portugaliei.
Spania: Casillas – Arbeloa, Pique, Ramos, Alba – Xavi, Busquets, Xabi Alonso – Silva (Pedro ‘65), Fabregas (Torres ‘67), Iniesta (Cazorla ‘84). Antrenor: Vicente del Bosque.
Franţa: Lloris – Reveillere, Rami, Koscielny, Clichy – Debuchy (Menez ‘64), Cabaye, M’Vila (Giroud ‘79), Malouda (Nasri ‘65), Ribery – Benzema. Antrenor: Laurent Blanc.
„Cred că în această seară am dominat jocul în ansamblu, iar Franţa aproape că nu a avut ocazii de gol. Am încheiat meciul foarte obosiţi. Acum trebuie să ne axăm pe o recuperare cât mai bună. Este adevărat că reprezintă un handicap cele 48 de ore de recuperare în minus (Portugalia a jucat joi în sferturi). La aceasta se adaugă şi căldura foarte mare din această perioadă a anului, care ne-a făcut să suferim“, a spus selecţionerul Spaniei, Vicente Del Bosque, conform Agerpres.
Ieri seară, după închiderea ediţiei, urma să se dispute ultimul meci din sferturi, învingătoarea dintre Anglia şi Italia urmând să o întâlnească joi, în semifinale, pe Germania.