Au marcat: Găman ’28, Fl. Pătraşcu ‘58.
Astra: S. Lung Jr. – Bărboianu, Găman, Oprsal, Morais – De Amorim, B. Pătraşcu – B. Rusu (’56, Budescu), Băjenaru (’40, Fl. Pătraşcu), Al. Stan (’82, Takayuki) – Fatai. Antrenor: Mircea Rednic.
Pandurii: Mingote – Unguruşan, Viera, Rada, Cristea – Voiculeţ, Nistor (’62, Al. Grigoraş), Maxim (’67, Neagu) – Lemnaru (’46, Brata), Batin, Ibeh. Antrenor: Petre Grigoraş
Arbitrii: R. Petrescu – P. Iugulescu, C. Danşa.

Pandurii Târgu Jiu a evoluat foarte slab la Ploieşti, iar erorile din defensivă le-au fost fatale elevilor lui Grigoraş. Echipa lui Mircea Rednic a fost mai insistentă şi a deschis scorul în urma unui corner. Bogdan Pătraşcu a aruncat mingea în careu, gorjenii s-au bâlbâit şi Găman a „înţepat“ balonul sub bară din centrul careului (1-0, ‘28). Pandurii a replicat prin Cristea, şut puternic din lovitură liberă, însă Lung jr. a respins (‘35). Portarul Astrei a avut şi noroc câteva minute mai târziu. Ibeh a reluat pe lângă poartă, din şapte metri, cu latul, din centrarea aceluiaşi Cristea (‘38).
Încă o gafă a defensivei lui Grigoraş a închis jocul, imediat după pauză. Fundaşii olteni au cedat la presingul gazdelor şi Fl. Pătraşcu, servit de Fatai, a înscris uşor (2-0, ‘58). Pandurii nu a existat pe faza ofensivă. Ba mai mult, putea fi umilită, dar Stan (‘73) şi Budescu (‘76) nu au găsit spaţiul porţii din situaţii clare.