6.7 C
joi, 18 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportReplică viguroasă, dar ineficientă în faţa campioanei

Replică viguroasă, dar ineficientă în faţa campioanei

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova au fost învinşi, sâmbătă, pe teren propriu, de către campioana en-titre „U“ Mobitelco Cluj, scor 90-71 (26-17, 18-20, 18-20, 28-14), în cadrul etapei a 28-a din Divizia A. Oltenii au evoluat fără trac, iar în sfertul al treilea au fost foarte aproape de egalare (55-53). Echilibrul s-a rupt în sfertul patru, când oaspeţii, pregătiţi de Marcel Ţenter, au sprintat spre victorie, profitând de numeroasele ratări ale elevilor lui Andelko Mandic şi Toma. La final, antrenorul sârb al Craiovei a declarat: „A fost un meci disputat, în care, din păcate, deși ne-am ridicat în marea lui majoritate la nivelul adversarilor noștri, nu am avut constanța necesară pe durata tuturor celor 40 de minute. Am greșit în primul sfert, am început mai temători, dar, în general, am făcut un joc frumos, a fost o atitudine bună a băieților, care au un final foarte greu de sezon“. Pentru echipa craioveană au evoluat următorii jucători: Iulian Orbeanu, LeVar Seals (6 puncte), Branislav Tomic (22), Steve Ross (24), Donte Gennie (2). Au mai jucat: Cătălin Petrişor (2 p), Ionuț Albu şi Leroy Dawson (15). Echipa feminină SCM-U a încheiat returul cu un eşec pe terenul formaţiei CSM Satu Mare, gazdele impunându-se cu scorul de 88-49 (27-16, 14-15, 25-9, 22-9). Antrenorul formaţiei din Bănie, Liviu Manea, a mizat pe jucătoarele:  Brandie Hoskins (18 p), Elsara Greer (6), Carla Bartee (7), Irina Borş (10), Janina Simionca (8). Au mai jucat: Carmen Bonciog şi Andra Manea. După o scurtă pauză, SCM-U, care a încheiat sezonul regulat pe locul şapte, va debuta în play-off,  iar în turul întâi va întâlni ICIM Arad.