20.9 C
marți, 16 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportEnergia a încheiat turul cu o înfrângere

Energia a încheiat turul cu o înfrângere

Energia Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă acasă de Universitatea Bucovina Suceava, scor 26-28 (11-14), în ultima etapă a turului Ligii Naţionale de handbal masculin. Momentul psihologic al jocului s-a consumat în minutul 53, la scorul 23-25, când Energia a avut superioritate de doi oameni, dar nu a reuşit decât să reducă din diferenţă, 24-25. Deşi pe teren, în faza de apărare, şi-a făcut apariţia şi Andrei Păiuş, moldovenii au reuşit să puncteze în doar trei oameni. Un alt moment decisiv s-a petrecut în minutul 58, la scorul 26-26, când observatorul plătit de Suceava a fluierat schimbare greşită la Energia şi oaspeţii au profitat de om în plus şi s-au impus la Târgu Jiu. Arbitrii Sorin Nica şi Horaţiu Barbu au luat decizii de neînţeles, oficialii gazdelor cerând scoaterea lor urgentă din arbitraj. „Cei doi arbitrii cred că se apropie de pensie şi nu ar trebui să mai arbitreze. Nu pentru faptul că au dezavantajat una dintre echipe, ci pentru modul scandalos în care au arbitrat. Irită atât jucătorii, cât şi spectatorii din minutul întâi până în minutul 60“, a declarat preşedintele secţiei de handbal a clubului Energia, Gore Popescu. Dincolo de arbitraj, echipa gazdă a evoluat destul de reţinut, diferenţa pe tabelă fiind făcută de portarul George Şelaru, adus în această iarnă de la campioana HCM Constanţa. „Sunt dezamăgit. Am avut multe greşeli la finalizare. Portarul lor a închis efectiv poarta. Asoltanei e un jucător de moral şi dacă greşeşte e greu să-şi revină. Mergem înainte pentru că ne aşteaptă meciuri foarte grele“, a declarat antrenorul echipei din Târgu Jiu, Liviu Andrieş.