12 C
Știri de ultima orăSportGaz Metan, superioară la Târgu Jiu

Gaz Metan, superioară la Târgu Jiu

Energia Rovinari a pierdut acasă cu Gaz Metan Mediaş, scor 79-85 (15-24, 20-25, 26-18, 18-18), în prima etapă a returului sezonului regulat al diviziei A de baschet masculin la capătul unui joc controlat de oaspeţi. Nici cu sprijin din tribune Energia nu a făcut faţă Gazului. Cuplul Ivanovic-Zigeranovic a făcut legea sub ambele panouri, singurul răspuns al gazdelor venind de la Troupe, din spatele semicercului. Echipa din Mediaş a luat avânt, depăşind fără probleme şi apărarea în zonă comandată de Nikolic la time-out. Noua achiziţie a gorjenilor, Rajko Kljajevic, a debutat în sfertul doi, dar nu s-a coordonat nici un moment cu colegii. Fără un joc de echipă solid, Energia s-a bazat în ofensivă doar pe acţiunile individuale, eşuate mai mereu sub panou, iar în apărare a fost surprinsă la fiecare atac, astfel că Gazul a intrat la pauză cu un avantaj de 14 puncte, 49-35. Gorjenii au continuat să joace după pauză, aşa cum le ceruse antrenorul înainte de meci, şi au dat speranţe într-o revenire spectaculoasă. Ultimul act a început de la 61-67, însă Gaz Metan a avut maturitatea necesară să păstreze avantajul până la final. Şi arbitrii au contribuit uşor, interpretând regulamentul în favoarea celor puternici.