14.5 C
Știri de ultima orăSportPantilimon, eliminat din Cupă

Pantilimon, eliminat din Cupă

Costel Pantilimon a fost integralist în poarta celor de la Manchester City în partida disputată ieri, pe teren propriu, contra marii rivale, Manchester United, contând pentru turul trei al Cupei Angliei. „Cetăţenii“ au pierdut cu 3-2 derbiul cu „diavolii roşii“, golurile fiind marcate de Kolarov (‘48) şi Kun Aguero (‘64), pentru gazde, respectiv Rooney (‘10, ‘39) şi Wellbeck (‘30) pentru oaspeţi. City a jucat în zece oameni din minutul 12, Kompany văzând cartonaşul roşu după un fault comis la mijlocul terenului. De menţionat este faptul că Pantilimon a reuşit să apere o lovitură de pedeapsă a lui Wayne Rooney, în minutul 39, dar starul echipei lui Sir Alex Ferguson a avut noroc, mingea i-a revenit şi a marcat cu capul din câţiva metri (3-0, ‘39). Portarul român a apărat buturile echipei sale pentru a treia oară de când a fost adus de la FC Timişoara, toate prezenţele sale fiind însă în Cupa Angliei, în Premier League titular fiind Joe Hart.