16.7 C
Știri de ultima orăSportDavid Gavrilescu, premiat de FR de Şah

David Gavrilescu, premiat de FR de Şah

Şahistul craiovean David Gavrilescu, în vârstă de opt ani, a fost premiat de Federaţia Română de Şah pentru rezultatele deosebite din anul 2011. De asemenea, şi antrenorul său de la clubul Tinerii Maeştri Craiova, Costică Dobra, a fost premiat în cadrul galei organizate recent în Capitală. În clasamentul celor mai buni sportivi, David (Ducu) ocupă locul al şaptelea în top 10, iar în anul care tocmai se încheie a obţinut următoarele rezultate: medalie de argint la Campionatul European din Bulgaria (Albena) şi titlu de Candidat de Maestru, medalie de argint la Campionatele Uniunii Europene din Austria (Murek), iar la Campionatele Naţionale a câştigat două medalii de aur şi una de argint. În plus, Ducu a fost premiat luna aceasta în cadrul Galei Sportului Doljean, fiind desemnat cea mai bună speranţă la masculin.