Știri de ultima orăSportMandic: Atât am putut

SCM-U Craiova – CSU Asesoft Ploieşti 63-75

SCM-U: Iulian Orbeanu (7 puncte, 13 recuperări, 3 pase decisive), LeVar Seals (12p, 3 recuperări, 4 pase decisive), Branislav Tomic (4 puncte, 3 recuperări, 1 pasă decisivă), Steve Ross (17 puncte, 7 recuperări, 1 pasă decisivă), Iovan Bajic (5 puncte, 3 pase decisive). Au mai intrat: Cătălin Petrişor (3 puncte, 1 pasă decisivă), Vladimir Vlaskovic (12 puncte, 2 recuperări, 3 pase decisive), Horia Codin (3 puncte, 1 recuperare). Antrenor: Andelko Mandic.
CSU Asesoft Ploieşti: Levente Szijarto (4 puncte, 1 recuperare, 2 pase decisive), Cătălin Burlacu (20 puncte, 10 recuperări), Drasko Albijanic (4 puncte, 4 recuperări), Andrei Căpuşan (5 puncte, 4 recuperări), Aleksandar Vlahovic (22 puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive). Au mai intrat: Rade Dzambic (9 puncte, 4 recuperări, 3 pase decisive), Anton Kazarnovski (11 puncte, 8 recuperări), Vlad Negoiţescu.
Antrenor: Vladimir Arnautovic.
Au arbitrat: Mircea Şerban, Fabiana Niţu, Bogdan Podar.

Baschetbaliştii de la SCM-U Craiova nu au mai repetat figura din sezonul trecut, când băteau campioana CSU Asesoft Ploieşti. Elevii lui Mandic au cedat luni la o diferenţă de 12 puncte, contabilizând al treilea eşec consecutiv.

Partida de baschet masculin dintre SCM-U Craiova şi multipla campioană CSU Asesoft Ploieşti, desfăşurată luni seară, a umplut din nou Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“, chiar dacă nu s-a mai întâmplat ca acum trei etape, când adversara oltenilor, Dinamo Bucureşti, o nou-promovată, a făcut ca arena să fie plină ochi, iar câteva zeci de suporteri craioveni au rămas pe afară.
La fel ca după meciul cu dinamoviştii, fanii olteni au plecat acasă supăraţi, favoriţii lor fiind depăşiţi de actuala vicecampioană cu scorul de 75-63 (16-20, 25-13, 20-12, 14-18).
Elevii lui Andelko Mandic şi Marius Toma au început promiţător jocul, ei conducând după primele zece minute la o diferenţă de patru puncte. În sfertul al doilea, Orbeanu, care a avut o evoluţie bună, a fost retras pe bancă, deoarece făcuse patru greşeli personale. De atunci s-a schimbat şi jocul, prahovenii preluând iniţiativa şi până în minutul 16 au întors scorul la 28-29. La pauza mare, trupa lui Arnautovic se distanţase la 41-33, tandemul Vlahovic-Burlacu scuturând plasa coşului oltenilor. Mult mai experimentaţi, oaspeţii s-au distanţat pe tabelă, iar în minutul 27 conduceau la o diferenţă de 17 puncte (scor 52-35). Ultimul sfert a fost câştigat de elevii lui Mandic, care au mai redus din diferenţă.
SCM-U Craiova a fost surprinsă de numărul mare de recuperări ale ploieştenilor, care au dat o adevărată lecţie de apărare. Sârbul Branislav Tomic a fost anihilat şi nu a putut face nimic, încheind meciul cu doar patru puncte. Evoluţii mai bune în tabăra craioveană au avut canadianul Steve Ross, LeVar Seal, Vladimir Vlaskovic, dar şi românii Orbeanu şi Petrişor.
„A fost un meci disputat, greu pentru noi, pentru că am întâlnit o formaţie solidă. Eu sunt mulţumit de cum s-au comportat băieţii noştri. Bineînţeles că nu sunt mulţumit de rezultat, dar, din păcate, atât am putut în faţa echipei din Ploieşti, o echipă foarte valoroasă“, a spus la finalul partidei antrenorul Andelko Mandic. SCM-U Craiova a înregistrat al treilea eşec consecutiv, iar în etapa viitoare va avea parte de încă un adversar dificil, BC Timişoara, formaţie pe care o vor întâlni sâmbătă, în deplasare.

Și fetele au pierdut

Înaintea meciului SCM-U Craiova – CSU Asesoft Ploieşti a avut loc jocul de baschet feminin între SCM-U Craiova şi ICIM Arad, campioana en-titre. La fel ca băieţii, şi elevele lui Liviu şi Daniela Manea au început bine, dar arădencele au încheiat partida învingătoare, scor 82-67 (16-9, 21-21, 21-23, 24-14). „Ne-am luptat de la egal la egal până la final cu formaţia din Arad, o echipă puternică, având un lot valoros. După cum arată şi scorul, am avut lacune în defensivă. Nu ne rămâne decât să ne recuperăm punctele pierdute în proxima etapă, vineri, cu Rapid“, a concluzionat Liviu Manea, care nu a putut conta pe serviciile Janinei Simionca, accidentată. Acesta a trimis în teren jucătoarele: Adelina Ştefan (2 puncte), Elsara Betice Greer (7p), Nataşa Mikic (4p), Carla Donette Bartee (24p), Brandie Hoskins (30). Au mai intrat: Andreea Gligă şi Irina Borş. După 11 etape disputate, craiovencele ocupă locul şase, cu 18 puncte acumulate.