10.6 C
Știri de ultima orăSportDoar baschetbalistele au câştigat

Doar baschetbalistele au câştigat

Dintre cele patru echipe de la SCM-U Craiova care au evoluat sâmbătă, toate în deplasare, doar formaţia feminină de baschet a reuşit să câştige, celelalte trei întorcându-se învinse de pe terenurile adverse.

Baschetbalistele oltene au jucat la Braşov, cu Olimpia, şi s-au impus la zece puncte diferenţă, scor 66-56 (13-19, 22-15, 13-10, 18-12), într-o partidă din cadrul etapei a zecea din Divizia A. „A fost un meci echilibrat pe care l-am câştigat datorită concentrării de pe final“, a spus antrenorul craiovencelor, Liviu Manea, care a mizat pe jucătoarele: Elsara Bettice Greer (3 puncte), Nataşa Mikic (19), Carla Donette Bartee (15), Janina Simionca (2), Brandie Hoskins (23). Au mai intrat: Adelina Ştefan, Andreea Gliga şi Irina Borş (4). SCM-U ocupă locul şase (șape victorii, trei înfrângeri, 13 puncte), iar sâmbătă va juca pe teren propriu, cu ICIM Arad.

Şi echipa masculină de baschet SCM-U Craiova a fost aproape să obţină un rezultat bun cu CSU Atlassib Sibiu. Jucătorii pregătiţi de Andelko Mandic şi Marius Toma au fost egali sibienilor la finalul primelor două sferturi, scor 37-37, dar au fost depăşiţi cu scorul de 87-76 (21-15, 16-22, 26-18, 24-21). Pentru formaţia craioveană au evoluat: Iulian Orbeanu (16p), LeVar Seals (6), Branislav Tomic (11), Steve Ross (32), Iovan Bajic (2). Au mai jucat: Ionuţ Albu, Cătălin Petrişor şi Vladimir Vlaskovic (9). „Jucătorii noştri au avut o evoluţie bună spre foarte bună în multe momente ale partidei, una de altfel echilibrată, iar Sibiul s-a impus pe final“, a opinat „secundul“ oltenilor, Marius Toma. SCM-U se află pe locul 9 în Divizia A, iar lunea viitoare, de la ora 20.00, va primi vizita vicecampioanei CSU Asesoft Ploieşti.

Ambele echipe de volei ale clubului SCM-U Craiova au fost depăşite cu scorul de 3-1. Băieţii au pierdut neaşteptat cu Universitatea Cluj, adjudecându-şi doar setul al doilea, scor 27-25, iar pe celelalte le-au cedat la 23, 22, respectiv 16. “A fost un meci slab făcut de no. Sunt dezamăgit de lipsa de reacție și concentrare a băieţilor pe final de seturi. Un trac inexplicabil exact în momentele decisive când ar trebui să arătăm altceva”, a explicat antrenorul Dan Pascu.

Craiovenii ocupă locul opt în Divizia A1, iar sâmbătă au meci acasă, cu Steaua Bucureşti. Formaţia de volei feminin SCM-U Craiova a câştigat primul set pe terenul campioanei CSV 2004 Tomis Constanţa, scor 25-23, dar le-a pierdut pe următoarele trei la 16, 19, respectiv 18. Antrenorul gazdelor a avut probleme de lot, iar oltencele nu au putut profita.

„Din păcate, am pierdut fără să câştigăm vreun punct, pe care îl meritam la felul în care au evoluat jucătoarele noastre“, a spus după partidă antrenorul principal al oltencelor, Bertholt Văsuică. După trei etape disputate, SCM-U ocupă locul 9, cu o victorie şi două înfrângeri, iar miercuri va juca pe teren propriu, cu CSU Medicina Târgu Mureş.