12 C
miercuri, 24 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportDavid Gavrilescu, vicecampion european la şah

David Gavrilescu, vicecampion european la şah

Şahistul craiovean David Gavrilescu (foto), de la Clubul Sportiv Tinerii Maeştri din Bănie, a obţinut medalia de argint la Campionatele Europene pentru copii şi juniori (8-18 ani), desfăşurate recent la Albena (Bulgaria). David, sau Ducu, a fost singurul român medaliat dintre cei 38 de reprezentanţi ai ţării noastre. Cu acest rezultat, elevul lui Costică Dobra a obţinut titlul de candidat de maestru (clasificare sportivă), la doar opt ani şi jumătate, confirmând încă o dată rezultatele foarte bune. În 2011, Ducu a câştigat două medalii de aur şi una de argint la Campionatul Naţional şi medalie de argint la Campionatele Uniunii Europene din Austria. „La Albena competiţia a fost foarte puternică la grupa de vârstă băieţi opt ani, cu 85 de participanţi. Participarea lui Ducu la competiţiile din Austria şi Bulgaria au fost suportate de familie. În luna noiembrie, el va merge în Brazilia la Campionatul Mondial şi sperăm că acum se vor implica, îl vor sprijini pe băiat cu bani autorităţile locale, cele centrale -Ministerul Educaţiei, Cercetării, Sportului şi Tineretului şi Federaţia Română de Şah, dar şi oameni cu bani“, a spus ieri Costică Dobra, antrenorul care l-a descoperit pe talentatul şahist în urmă cu trei ani. Alt rezultat bun al delegaţiei tricolore prezente la Europene a fost obţinut de Daniel Bogdan Deac de la Şah Club Râmnicu Vâlcea. Sportivul pregătit de Ioan Vârlan Hervig a obţinut locul nouă la grupa zece ani, din 118 participanţi.