10.3 C

Scurte ştirti

Inter l-a împrumutat pe Alibec
Cristi Chivu rămâne singurul român de la Inter Milano, asta după ce ieri Denis Alibec (foto) a fost împrumutat de conducerea nerazzurrilor pentru un an la KV Mechelen, ocupanta locului unu în Belgia după patru etape, informează Mediafax. Alibec are doar două jocuri pentru prima echipă a Interului şi a mai fost dorit în această vară de Hellas Verona, echipă ce evoluează în Serie B. Clubul KV Mechelen a fost înfiinţat în anul 1904. Are în palmares patru titluri în Belgia, o cupă a Belgiei, precum şi o Cupă a Cupelor, ediţia 1986-1987, şi o Supercupă a Europei în 1988.
• Alexandru Vîrtosu

„Diavolii“ au făcut instrucţie cu Tottenham
Sir Alex Ferguson şi-a dovedit încă o dată clasa de mare antrenor, Manchester United câştigând luni seară, pe „Old Trafford“, partida cu Tottenham, scor 3-0, într-un meci în care a folosit mulţi jucători tineri, precum Danny Wellbeck şi Tom Cleverley. Conform Onlinesport, Wellbeck, de 20 de ani, a contribuit decisiv la primele două goluri marcate de „diavoli“. Primul în minutul 60, când a finalizat ideal centrarea lui Cleverley, iar la al doilea i-a pasat decisiv lui Anderson. Experienţa lui Ryan Giggs şi talentul lui Wayne Rooney au adus golul de 3-0 pentru gazde, atacantul englez marcând cu trei minute înaintea finalului. Manchester United a urcat pe doi în clasament, egalând la puncte pe Manchester City şi Wolverhampton, celelalte echipe cu punctaj maxim după primele două etape jucate în Premier League.