10.3 C
Știri de ultima orăSportBronz pentru Perie în China

Bronz pentru Perie în China

Atleta Bianca Perie a adus a 11-a medalie pentru România la Jocurile Mondiale Universitare, care se desfăşoară la Shenzhen (China). Sportiva a câştigat vineri medalia de bronz la aruncarea ciocanului, cea mai bună aruncare a sa fiind de 71,82 metri, din a treia încercare. Câştigătoare a fost Zalina Marghieva (Republica Moldova, 72,93 metri), urmată, pe podium de unguroaica Eva Orban (72,33). România a cucerit până acum la Universiada de la Shenzhen 11 medalii, două de aur, trei de argint şi şase de bronz. Cele două medalii de aur au fost câştigate de gimnastul Flavius Koczi (sol şi sărituri), argintul a fost cucerit de Bianca Pascu (sabie), de gimnastul Marius Berbecar (paralele) şi de înotătorul Norbert Trandafir (100 m liber), iar cele şase medalii de bronz de Flavius Koczi (cal cu mânere), judoka Valentin Radu (cat. 90 kg), Violeta Dumitru (cat. 48 kg), de echipa masculină de gimnastică artistică, de echipa feminină de tenis de masă a României şi de atleta Bianca Perie (ciocan).
Singurul craiovean prezent în delegaţia României, atletul Alexandru Ghinea, legitimat la Clubul Sportiv Municipal, s-a clasat pe locul şapte în seria probei de 3.000 m obstacole, nereuşind să se califice în finală.