10.6 C
Știri de ultima orăSportRemiză pentru panduri în primul amical din Austria

Remiză pentru panduri în primul amical din Austria

Echipa antrenată de Petre Grigoraş a început cu un egal seria partidelor amicale din Austria, terminând nedecis, scor 1-1, disputa cu NK Zagreb (Croaţia), a anunţat site-ul oficial al grupării gorjene. Pentru gorjeni a marcat Ungur, în minutul 6, în timp ce croaţii au egalat în repriza secundă prin Josip Krezo. Antrenorul Grigoraş a folosit toţi jucătorii valizi, începând meciul cu echipa a doua, la fel cum a procedat şi antrenorul adversarilor. În prima repriză, Bucur a ratat două ocazii bune de a înscrie. Nistor, Alex Grigoraş şi Vranjes şi-au trecut şi ei numele pe lista celor care au ratat în repriza secundă. În prima parte a jocului, Pandurii a evoluat în formula: Horvat – Rusu, Tătaru, Rada, Vlad – Popete, Avramescu, Nistor, Unguru – Cristea, Bucur. În repriza secundă au intrat: Mingote – Pleaşcă, Viera, Cardoso, Grecu – Alex Grigoraş, Voiculeţ, Nistor, Vranjes – Lemnaru, Stromajer. Antrenorul Petre Grigoraş nu i-a folosit la meciul cu NK Zagreb pe Pintilii, Chiricheş, Lazar, Băcilă şi Brata. Aceştia au efectuat doar un antrenament înaintea meciului, fiind nerefăcuţi complet după accidentările suferite. În ceea ce-l priveşte pe Ciprian Brata, acesta nu poate evolua în partidele amicale deoarece nu i-a venit încă masca specială care să-i protejeze faţa după intervenţia chirurgicală la nas suferită recent. Masca va fi cumpărată de la Torino, un oficial al grupării oltene urmând să se deplaseze în aceste zile în Italia.

Săndoi, la meci

Selecţionerul naţionalei de tineret a României, Emil Săndoi, a fost prezent la meciul gorjenilor şi s-a interesat de Daniel Unguru (17 ani), cel care a înscris pentru Pandurii contra croaţilor. Selecţionerul s-a interesat şi de programul următoarelor meciuri ale echipei oltene pentru a veni să îi vadă la lucru pe jucătorii aflaţi în vizorul său. După cum se ştie, Lazar şi Brata, care nu au putut evolua la acest meci, sunt deja convocaţi sistematic la naţionala de tineret, însă în lotul pandurilor mai sunt şi alţi tineri de perspectivă precum Horvath, Rada, Tătaru, Avramescu sau Bucur. Următorul meci al gorjenilor va avea loc astăzi, contra austriecilor de la FC Hallein (Liga a II-a), când este aşteptat să joace Amaury Bischoff, jucător cu dublă cetăţenie, franceză şi portugheză, sosit miercuri în cantonamentul echipei Pandurii. Fost internaţional de tineret al Portugaliei, Bischoff, care evoluează ca mijlocaş central, a trecut şi pe la Werder Bremen şi Arsenal Londra, iar ultima dată a fost legitimat la Academica Coimbra. Amaury Bischoff a fost doar spectator la meciul pandurilor cu NK Zagreb.