10 C
Știri de ultima orăSportAlexandra Dulgheru, învinsă greu de Şarapova

Alexandra Dulgheru, învinsă greu de Şarapova

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru (foto) a fost învinsă greu, ieri-dimineaţă, de rusoaica Maria Şarapova (16 WTA), cu 3-6, 7-6, 7-6, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami, dotat cu premii totale de 4,5 milioane de dolari. Tenismana română (26 WTA), aflată la cel mai bun turneu al său din acest an, a salvat cinci mingi de meci în tie-break-ul manşei secunde, iar în decisiv a servit pentru câştigarea partidei la 5-4, dar nu a reuşit să închidă disputa, deşi adversara sa era uşor accidentată. Şarapova, care a comis 17 duble greşeli, faţă de doar patru ale lui Dulgheru, s-a impus după trei ore şi 29 de minute de joc. În semifinale, jucătoarea din Rusia o va întâlni pe Andrea Petkovic, din Germania, care a trecut ieri de sârboaica Jelena Jankovic, 2-6, 6-2, 6-4.