11.4 C
Știri de ultima orăSportRoma, în sferturile Cupei Italiei

Roma, în sferturile Cupei Italiei

AS Roma s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, după ce a învins-o pe marea rivală Lazio cu scorul de 2-1, în faza optimilor de finală. Bogdan Lobonţ nu a fost nici măcar rezervă la Roma. Golul victoriei a fost reuşit de brazilianul Fabio Simplicio (‘77), după o greşeală a fundaşului român Ştefan Radu, integralist la Lazio şi sancţionat cu un cartonaş galben. Marco Borriello (‘53) a deschis scorul din penalti după henţul în careu comis de Lichtsteiner, iar Lazio a egalat la scurt timp prin Hernanes (57), după un penalti obţinut de Zarate, în urma unui fault comis de Juan. Roma va juca în sferturi cu Juventus. În sferturi s-a calificat şi Sampdoria, după ce a trecut de Udinese, la loviturile de departajare, cu 5-4 (2-2 după 120 de minute).