16.2 C
Știri de ultima orăSportTofalvi, pe 38 în prima etapă

Tofalvi, pe 38 în prima etapă

Sportiva română Eva Tofalvi a încheiat pe locul 38 individualul de 15 km de la Oestersud (Suedia), prima etapă a Cupei Mondiale de biatlon din sezonul 2010/2011, informează sport365.ro. Tofalvi, cea mai valoroasă biatlonistă din România, a ratat două focuri, ambele la tragerea din picioare, şi a primit două minute de penalizare, terminând traseul în 50 de minute. Pentru că a încheiat etapa în primele 60 de locuri, Eva Tofalvi va putea lua startul astăzi în proba de sprint pe distanţa de 7,5 kilometri. Luminiţa Piscoran, cealaltă biatlonistă din România care a concurat la Oestersund, a ratat un sfert din cele 20 de focuri şi s-a clasat pe locul 79.
Prima etapă a sezonului a fost câştigată de Anna Carin Zidek, suedeza impunându-se cu timpul de 45 de minute şi 26.1 secunde, fiind urmată de franţuzoaica Marie Laure Brunet (+8.9 secunde) şi de compatrioata Helena Ekholm (+47.2 secunde).