Știri de ultima orăSportPapură acuză arbitrajul

CSM Vâlcea: Brănescu – Mitu, Dandea, Sandu, Tomozei – Balauru, Ganea (‘69, Pârvu), C. Popescu (‘77, Rădulescu), Kutlacic, Gogoşoiu (‘46, Geantă), Vasile. Antrenor: Sorin Bucuroaia.
Alro: Mecea – Pasăre, Vişa, Kalai, Vodiţă – S. Popescu, Quist, Precup, Constantin (‘33, Voicu), Bârsan (‘45, Preda), Hebga (‘35, Ene). Antrenor: Corneliu Papură.
Cartonaşe galbene: Ganea, C. Popescu, Brănescu / Vişa, Pasăre, Bârsan, Preda.
Cartonaş roşu: Kalai (‘45).
Au arbitrat: Fl. Ghimbăşan – G. Dan, B. Gheorghioiu.

Aluminiştii au început bine jocul şi au ratat trei ocazii prin atacantul Hebga, apoi prin Constantin care, singur cu portarul gazdelor, a şutat pe lângă. La sfârşitul primei reprize, oaspeţii au rămas în zece jucători după ce Kalai a fost eliminat pentru o presupusă lovire cu cotul a lui Gogoşoiu. La reluare, cei care au atacat au fost tot slătinenii, Sergiu Popescu irosind trei ocazii mari de a înscrie. Contrar cursului jocului, gazdele reuşesc să dea lovitura de graţie în minutul 86: Rădulescu, cu un şut la colţul lung, îl învinge pe Mecea, 1-0. „Am jucat în inferioritate mare, având un om în minus, Kalai, iar cei trei băieţi îmbrăcaţi în negru au fost de partea lor. Eu unul, sincer, nu m-aş bucura şi nu aş avea nici o satisfacţie a muncii mele să câştig într-o manieră cum a câştigat echipa adversă (…) Nu am să le reproşez jucătorilor mei absolut nimic. Dacă arbitrii judecau cu aceeaşi măsură toate fazele, aveam mult mai multe puncte. Mă surprinde că vâlcenii nu au avut penalti pentru că în meciurile trecute au primit. Kalai nu merita cartonaş roşu. Arbitrul întreba cine, ce s-a întâmplat şi nu ştia cui să-i dea roşu! L-am întrebat pe Kalai ce s-a întâmplat, iar el mi-a zis că a câştigat duelul şi că, în cădere, jucătorul advers s-a lovit de genunchiul lui. Cel mai mare avantaj pe care ţi-l poate crea un arbitru este eliminarea unui jucător“, a declarat Corneliu Papură.