11.4 C
Știri de ultima orăSportMonfils s-a impus la Montpellier

Monfils s-a impus la Montpellier

Jucătorul de tenis Gael Monfils a câştigat trofeul turneului de categoria „250“ de la Montpellier, bifând al treilea titlu ATP, două dintre acestea obţinându-le în ţara natală. Tenismanul din Hexagon l-a învins în finală pe croatul Ivan Ljubicic în trei seturi, scor 6-2, 5-7, 6-1, declarându-se fericit în urma acestui succes obţinut „acasă“. „Sunt foarte fericit că am obţinut acest titlu, care este şi mai special pentru că l-am câştigat în Franţa. Am făcut din nou o partidă solidă, dar am fost şi emoţionat. Am lucrat la multe lucruri pe teren şi în afara acestuia şi rezultatele încep să apară“, a declarat Monfils pentru presa franceză, citată de sport365.ro. Ocupant al poziţiei a 14-a în clasamentul ATP, Gael Monfils a câştigat doar trei titluri ATP, deşi duminică a disputat a 12-a finală din carieră.