5.9 C
sâmbătă, 20 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportChiţu, prima la Cupa Europei la judo

Chiţu, prima la Cupa Europei la judo

Sportiva Andreea Chiţu a reuşit să câştige Cupa Europei la judo la categoria 57 de kilograme, competiţia având loc la Boras (Suedia), informează Mediafax. În Grupa B preliminară, eleva lui Florin Bercean a avut trei victorii consecutive, calificându-se în semifinale, fază în care a învins-o şi pe sportiva germană Hannah Bruek. În ultimul act, Andreea Chiţu a trecut de olandeza Carla Grol, câştigând medalia de aur.
La categoria 48 de kilograme, Violeta Dumitru a câştigat Grupa B preliminară, dar a cedat în semifinale, în faţa Ameliei Rosseneau, care a câştigat concursul, dar şi în recalificări, cu Sabine Goller (Germania), ocupând locul cinci.
La 52 de kilograme, Ioana Matei a ajuns în recalificări, fiind învinsă de rusoaica Ekaterina Buratseva, astfel că a încheiat competiţia din Suedia pe locul cinci.