Prima pagină:

PDF
Descarcă »

Sondaj:

Credeţi că noua majoritate politică din Consiliul Local Craiova va vota înlocuirea consilierilor daţi afară din PDL?

DA
NU

Comentarii »
Sondaje vechi »

Contact:

Adresa:
Str. Câmpia Islaz nr. 97A, Craiova
Telefon/Fax:
0251/413.100
0251/410.565
E-mail:
office@gds.ro



Ilie Iordache (în alb) s-a transformat din salvator în povară pentru Pandurii

Versiunea pentru tiparire
Trimite prin e-mail

Marimea textului:


« Alte articole din categoria Sport

Pandurii - Ştiinţa s-a jucat la LPF cu Dinamo arbitru

Sport - Lucian CAZAN, Cristi PEPTAN
(citeste alte articole de acelasi autor »)


LPF a decis ca Universitatea să câÅŸtige la „masa verde“ partida cu Pandurii, gorjenii nefiind programaÅ£i în această etapă din cauza unei datorii pe care au faţă de „câini“.

Liga Profesionistă de Fotbal a făcut un anunÅ£-ÅŸoc ieri-dimineaţă, precizând că partida Pandurii Târgu Jiu - Universitatea Craiova, din etapa a VII-a a Ligii I, nu se va disputa, deoarece gruparea gorjeană nu ÅŸi-a achitat o datorie de 550.000 de euro către clubul Dinamo BucureÅŸti, în urma transferului lui Ilie Iordache. În contractul de transfer al lui Ilie Iordache de la Dinamo la Pandurii exista o clauză conform căreia clubul gorjean se obliga să plătească „alb-roÅŸilor“ suma de un milion de euro dacă jucătorul pleca liber de contract de la Târgu Jiu. Iordache a fost declarat liber de contract de către Curtea de Arbitraj pentru Fotbal, dar preÅŸedintele pandurilor, Marin Condescu, s-a adresat Tribunalului Gorj, obÅ£inând o decizie de suspendare a punerii în aplicare a hotărârii luate pe linie sportivă. Ulterior, Ilie Iordache, transferat la AEK Atena, a pierdut procesul cu clubul gorjean, Curtea de Apel Craiova dând o hotărâre definitivă, care demonstrează că jucătorul a dat declaraÅ£ii false pentru a deveni fotbalist liber de contract. Decizia CurÅ£ii de Apel Craiova nu a fost însă recunoscută de Comisia pentru SoluÅ£ionarea Litigiilor din cadrul LPF, ce a respins cererea de reviziuire a gorjenilor în cazul „Ilie Iordache“, menÅ£inând astfel decizia iniÅ£ială de a obliga gruparea gorjeană la plata despăgubirii către Dinamo, în cuantum de 550.000 de euro. DiferenÅ£a până la un milion de euro a fost plătită deja „câinilor“ de LPF din drepturile de televizare cuvenite pandurilor.

„SoluÅ£ia“ Dragomir

Comunicatul LPF a fost sec, iar în urma acestuia reieÅŸea clar că derbiul Olteniei nu se va mai juca. „Având în vedere că nu v-aÅ£i încadrat în prevederile art. 24, lit. C din RSTJF, în ce priveÅŸte respectarea datei-limită până la care puteaÅ£i executa obligaÅ£iile stabilite de către CSL prin Hotărârea nr. 13/09.07.2009, conform prevederilor Încheierii din 24.08.2010, pronunÅ£ată de CSL în dosarul 16/CSL/2009, vă informăm că sancÅ£iunea neprogramării echipei dumneavoastră în etapa a VII-a a Campionatului NaÅ£ional de fotbal Liga I, ediÅ£ia 2010/2011, a devenit efectivă. În consecinţă, jocul CS Pandurii Târgu Jiu - «U» Craiova, programat în data de 13.09.2010, nu se va mai disputa“, se arată în adresa trimisă ieri-dimineaţă clubului gorjean. Aceasta a fost semnată de Mircea Cezar Ionescu, director al Departamentului CompetiÅ£ii al LPF. TotuÅŸi, Dumitru Dragomir, preÅŸedintele LPF, a spus că situaÅ£ia s-ar putea schimba. „Cei de la Pandurii mai au la dispoziÅ£ie 12 ore să plătească datoria de 550.000 de euro către Dinamo BucureÅŸti. În cazul în care nu achită această datorie, meciul cu Universitatea Craiova nu se va mai disputa ÅŸi îl vor pierde cu 3-0. AcelaÅŸi lucru se va întâmpla ÅŸi cu restul partidelor pe care gruparea gorjeană le va susÅ£ine până la finalul acestui campionat“, a precizat ieri la prânz Dragomir pentru gsp.ro.

Recurs la disperare

Între timp, la Târgu Jiu se făceau planuri ÅŸi se încerca urgent rezolvarea situaÅ£iei. Gorjenii au făcut apel la LPF ÅŸi toate speranÅ£ele se legau de un răspuns favorabil al Comisiei de Recurs. „Este un punct de vedere al Ligii Profesioniste de Fotbal, care ne-a fost adus la cunoÅŸtinţă în această dimineaţă (ieri-dimineaţă - n.r.). Adresa este semnată doar de directorul de competiÅ£ii din cadrul LPF, dar cred că dumnealui nu ÅŸtia că noi azi-noapte (ieri-noapte - n.r.), la ora 23.30, am transmis pe faxul LPF cererea de recurs la hotărârea care s-a dat de către Comisia pentru SoluÅ£ionarea Litigiilor. Am obÅ£inut judecarea în regim de urgenţă, în această seară (aseară - n.r.), la ora 17.00, a cererii de revizuire care face obiectul dosarului menÅ£ionat în adresa LPF. Este posibil ca până la urmă meciul să se joace. Din punctul meu de vedere, cei de la competiÅ£ii s-au grăbit să pună în aplicare acea sancÅ£iune de neprogramare. Nu cred că pe Universitatea Craiova o interesează să câÅŸtige puncte la masa verde, mai ales că acest derbi al Olteniei s-ar fi jucat cu tribunele pline“, a declarat Daniel Băloi, secretar general al clubului Pandurii.
PreÅŸedintele Universităţii, Silvian Cristescu, a declarat pentru gsp.ro că ÅŸi-ar dori ca echipa din Craiova să învingă Pandurii pe teren: „Ar fi trei puncte mari pentru noi, dar parcă nu acesta este stilul Craiovei. Nu aÅŸa vrem să câÅŸtigăm punctele. Noi vom pregăti meciul de luni ca ÅŸi până acum ÅŸi aÅŸteptăm să vedem ce decizie se va lua“.
Aseară târziu, pe site-ul clubului Pandurii, grupare care a refuzat să plătească vreun ban „câinilor“, a apărut un comunicat în care se spunea că recursul a rămas în pronunÅ£are. În schimb, la câteva minute, gsp.ro a anunÅ£at că LPF a respins deja recursul înaintat de Pandurii Târgu Jiu. Oficialii clubului gorjean nu au putut fi contactaÅ£i, dar persoane din anturajul grupării din oraÅŸul lui BrâncuÅŸi susÅ£ineau că meciul nu se va juca.


 
Aboneaza-te la newsletter si primesti zilnic prin e-mail cele mai importante stiri din Oltenia »

  • Currently 4.06/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Notează articolul.

Nota curentă: 4.1 din 16 voturi




Comentarii
Scrie recenzii despre firme si evenimente pe Craiova.ro

Gazeta de Sud nu este responsabilă juridic pentru conținutul textelor de mai jos. Comentariile care conțin amenințări și cele vulgare, xenofobe sau rasiste nu sunt permise.

  1. de POPESCU DANIEL:
    dati-ba ba punctele ca le am castigat ,craiova trebuie sa aiba deja 9 puncte
    2010-09-10, 00:04:51 (79.117.147.*)
  2. de Gregorian:
    Au decizia curtii de apel si totusi le fac zile grele celor de la Pandurii... Pacat ca Dinamo nu a murit o data cu regimul anterior.
    2010-09-10, 07:23:25 (82.77.68.*)
  3. de ucv:
    Hai si cu Rapidul !
    2010-09-10, 08:03:25 (89.137.87.*)
  4. de ion:
    Piti cel mai tare! 6 pncte intr-un meci! Cool nu?
    2010-09-10, 08:28:30 (89.122.0.*)
  5. de geo:
    in ritmul asta putem castiga maxim de puncte in urmatoarele 14 partide pe care le mai avem de jucat pana la finalul campinatului):::
    2010-09-10, 08:38:34 (92.87.29.*)
  6. de silvian:
    catelusii au ajuns la fundul sacului si vor sa scoata neaparat bani de la altii!!!!! pai daca, "Curtea de Apel Craiova dând o hotărâre definitivă, care demonstrează că jucătorul a dat declaraţii false pentru a deveni fotbalist liber de contract." e clar ca toatae jocurile se fac pt. Dinamo!!!!!
    2010-09-10, 09:39:09 (82.77.175.*)
  7. de Garcea:
    Asa suntem noi astia de la Dinamo,milostivi,le aruncam cate un os la echipele din liga 1.Toti care joaca cu pandurii tg jiu 3 puncte de la domnii Badea,Borcea si Dinu cadou.Propun Ucv sa dea un comunicat in care sa multumeasca clubului Dinamo pentru acest cadou nesperat.Iar pentru voi suporteri Ucv:gura mica,noi cainii rosii suntem stapanii ligii 1 si noi facem legea.
    2010-09-10, 10:49:38 (86.127.164.*)
  8. de kos24:
    "Curtea de Apel Craiova dând o hotărâre definitivă, care demonstrează că jucătorul a dat declaraţii false pentru a deveni fotbalist liber de contract. Decizia Curţii de Apel Craiova nu a fost însă recunoscută de Comisia pentru Soluţionarea Litigiilor din cadrul LPF".......Cum adica sa nu recunosti decizia Curtii de apel?Doamne,in ce tara traim...pentru mine,e clar:LPF=Dinamo!
    2010-09-10, 11:15:58 (79.117.162.*)
  9. de bura:
    ptr declaratii mincinoase (false) parca exista pedeapsa ....
    2010-09-10, 11:29:17 (79.117.143.*)
  10. de Garcea:
    Sunteti 30000 de lei atata valorati!
    2010-09-10, 11:43:57 (86.127.164.*)
  11. de cristi:
    nu intel;eg care e legatura cu Panduri...Stiinta are meci cu Intrenational Curtea de Arges.... din cate stiu eu Pandurii au retrogradat la finalul campionatului trecut! Acum vorbind serios vad cum va mirati ca s-a trecut peste o hotarare definitiva in civil si Pandurii au fost penalizati...poi domnilor, Pandurii au terfelit la randul lor niste legi cand au ramas in divizia A dupa ce au retrogradat 2 ani...acum deh, au cumparat locul in detrimentul datoriilor pe care le aveau catre alte cluburi... deci asa cum e normal Pandurii sa priveasca la tv meciurile din divizia A! mhai Stiinta!
    2010-09-10, 13:28:22 (86.127.164.*)
  12. de ionut:
    numai 6 - 6 dai cu zarul piturca ca la cazinou. lasa ca este bine. hai craiova
    2010-09-10, 14:31:30 (92.80.222.*)
  13. de Ozzy:
    Razvan Lucescu aproape de a fi demis! Amanunte la ozzy.craiova-maxima. ro
    2010-09-10, 14:46:45 (91.208.178.*)
  14. de nikko:
    Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, Dumitru Dragomir, a declarat astăzi agenţiei MEDIAFAX, citete de site-ul oficial al clubului Pandurii, că gruparea Pandurii Târgu Jiu a ajuns la un acord cu FC Dinamo în privinţa datoriei de 500.000 de euro, iar partida cu Universitatea Craiova din etapa a VII-a se va disputa conform programului. "Cei de la Pandurii au ajuns la un acord cu Dinamo. Meciul Pandurii - Universitatea Craiova se joacă", a spus Dumitru Dragomir.
    2010-09-10, 14:55:23 (86.127.68.*)
  15. de elena:
    Cristi de la 12 imi place cum o pui-logica ababcadabranta a echipei minotaur panduro-argeseana-.. Sincera sa fiu vroiam sa piarda la masa verde dar cred ca ajung si la orgasm daca le-o tragem si noi FORTZA STIINTA!!!!!!
    2010-09-10, 15:55:54 (86.127.164.*)
  16. de Aristotel Tg Jiu:
    V/a'i bucurat degeaba , bă prazarilor !
    2010-09-10, 19:07:27 (86.124.235.*)
  17. de ptr idiotu de la nr 20:
    V-aţi bucurat degeaba , prăzarilor ! Acum este bine telectualule ,, ?
    2010-09-10, 20:24:18 (86.124.235.*)
  18. de 25:
    ptr.23 si eu
    2010-09-10, 23:18:23 (109.166.133.*)
  19. de adevarat:
    Salut ,oameni buni exista o singura echipa iubita in oltenia si in tota tara se numeste Craiova,foarte bine ca se joaca Craiova va castiga ,Panduri ar trebui sa formeze jucatori pt.Craiova,este pacat ca nu se inteleg doar suntem olteni ,ajutam pe alti?? Craiova va deveni o forta m-ai vb.m-ai bine sa mergem la meci.
    2010-09-11, 14:37:14 (79.117.184.*)



Jiunimea Blog

5 secunde - stiri instant
Diverse:

Vremea:
Acum: -9°C.
La noapte: -1°C.
Mâine: 2°C. Detalii »

Curs valutar:
EUR: Tendinta 4.3467 lei
USD: Tendinta 3.2988 lei








Restaurante in Craiova
Restaurante in Craiova

Hoteluri in Craiova
Hoteluri in Craiova

Mobila in Craiova
Mobila in Craiova

Policlinici in Craiova
Policlinici in Craiova



Victor Sosea Design Blog Bogdan Danescu Fotojurnalism Blog Alexandru Virtosu Blog Anda Sosea - Cochilia
Sumarul ediţiei:

Ultima ora