11.4 C
marți, 23 aprilie, 2024
Știri de ultima orăSportPotec, în afara podiumului la Europene

Potec, în afara podiumului la Europene

Înotătoarea română Camelia Potec a ocupat locul patru, duminică, în finala probei de 400 de metri liber, la Campionatul European de nataţie de la Budapesta (Ungaria).
Potec a încheiat cursa în 4:07.81, câştigătoare fiind britanica Rebecca Adlington (4:04.55). Românca a fost despărţită de medalia de bronz de şapte zecimi de secundă, locul trei fiind ocupat de daneza Lotte Friis (4:07,10). Argintul a intrat în posesia înotătoarei franceze Cyriell Etienne (4:05,40).
Înainte de cursa de 400 metri liber, Camelia Potec şi-a trecut în cont locul cinci la 800 de metri liber şi locul patru la 1.500 de metri liber. Delegaţia României a adunat o singură medalie, de argint, prin Dragoş Agache, sâmbătă, în finala probei de 50 de metri bras.